608 120 673

Leczenie lekomani

Mówiąc o uzależnieniach, zazwyczaj myślimy o  alkoholizmie i narkomani. Tymczasem wśród najczęściej występujących nałogów wyróżniamy także lekomanię, czyli lekozależność. Uzależnienie od leków polega na przyjmowaniu produktów farmaceutycznych z nadmierną częstotliwością, także wtedy, gdy nie ma wskazań do ich stosowania. Najczęściej obiektami uzależnień są leki przeciwbólowe, leki nasenne i leki uspokajające.

Nadmierne przyjmowanie leków jest tak samo niebezpieczne, jak nadużywanie alkoholu czy narkotyków i również może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci. Każda osoba, która zauważy u siebie objawy lekozależności, powinna zdecydować się na leczenie. W naszej klinice znajduje się ośrodek leczenia lekomanii, z którego może skorzystać każda osoba poszukująca specjalistycznej pomocy w porzuceniu szkodliwych nawyków.

Przyczyny lekomanii

Przyczyny lekomanii mogą być różne i, podobnie jak inne uzależnienia, nałóg zazwyczaj bierze się z chęci usunięcia dyskomfortu fizycznego lub psychicznego. Lekozależność dość często występuje u osób młodych, cierpiących na zaburzenia lękowe, depresję, zaburzenia somatyzacyjne lub psychotyczne, choć nie jest to regułą. W wielu przypadkach lekomania połączona jest także z innymi uzależnieniami, zazwyczaj od alkoholu i narkotyków. Statystyki pokazują, że na uzależnienie od leków bardziej narażone są osoby samotne i cierpiące na hipochondrię.

Objawy lekomanii

Wśród objawów uzależnienia od leków wyróżniamy:

  • stosowanie leków przez okres dłuższy niż 4-6 tygodni;
  • zwiększenie tolerancji na lek: przepisane przez lekarza dawki, które miały łagodzić objawy, przestają działać, co prowadzi do tego, że pacjent zwiększa ilość przyjmowanego leku;
  • uzależnienie psychiczne: leki stają się niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, bez nich osoba uzależniona nie potrafi radzić sobie z problemami codziennego życia, często mówi, że stale odczuwa ból; zażycie leku natomiast prowadzi do złagodzenia napięcia psychicznego;
  • odstawienie leku prowadzi do nagłego i gwałtownego nawrotu objawów, na które lek został przepisany; tzw. zespół abstynencyjny (odstawienny). Objawy to między innymi: drżenie rąk, zawroty głowy, niepokój lub pobudzenie, nadmierne zmęczenie, drażliwość, wahania nastroju, problemy z koncentracją, biegunka;
  • dalsze przyjmowanie leku pomimo wystąpienia skutków ubocznych oraz świadomości destrukcyjnych skutków długotrwałego przyjmowania środków uspokajających, nasennych; mieszanie środków z innymi środkami psychoaktywnymi, np. alkoholem w celu wzmocnienia ich działania;
  • kupowanie dużych ilości leków, przeznaczenie sporej ilości czasu i pieniędzy na zdobycie danego leku.

Typy lekomanii

Wśród najczęściej występujących typów lekomanii wyróżniamy uzależnienie od środków nasennych i leków uspokajających (barbiturany i benzodiazepiny), a także środków przeciwbólowych. Te ostatnie dzielimy na dwa rodzaje: narkotyczne (opioidowe), wykazujące silne działanie uzależniające oraz nienarkotyczne, które często są dostępne bez recepty, przez co są też najczęściej nadużywane, np. ketoprofen, ibuprofen, aspiryna.

Barbiturany przyjmowane przez dłuższy czas prowadzą do silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego, a skutkiem uzależnienia dość często bywają próby samobójcze. Ze względu na szybkie wypracowanie tolerancji przez organizm oraz wpływ na tłumienie ośrodkowego układu nerwowego środki te nie są polecane jako leki nasenne. Co więcej, mają tendencję do kumulowania się w organizmie, co prowadzi do zatruć.

Wśród najczęściej uzależniających leków nasennych wyróżniamy benzodiazepiny, które działają jednocześnie uspokajająco i przeciwlękowo. Nadmierne dawki tych środków powodują szereg skutków ubocznych, takich jak: senność, apatia, uczucie rozbicia, problemy z pamięcią, bełkotliwa mowa, spadek koncentracji, dezorientacja, zaburzenia koordynacji ruchowej.

Leczenie uzależnienia od leków Warszawa

W Prywatnym Ośrodku Uzależnień Centrum Ostoja oferujemy terapię lekomanii, opracowaną przez specjalistów, którzy dostosowują formę leczenia do indywidualnych przypadków. Oferta leczenia uzależnienia od leków skierowana jest do osób z Warszawy i okolic. Zapewniamy profesjonalną pomoc w pokonaniu nałogu.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA