608 120 673

Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Narkotyki to ogromnie niebezpieczne, uzależniające używki, które w razie ich nadużycia mogą spowodować śmierć. Zażywanie narkotyków to wielkie ryzyko i niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia. Niestety środków z substancjami psychoaktywnymi nie brakuje, a młodzi coraz łatwiej i częściej po nie sięgają. Jak możemy pomóc osobie uzależnionej? Jak możemy wpłynąć na osobę, która zażywa środki z substancjami psychoaktywnymi?

Uzależnienie od narkotyków – jak je rozpoznać?

Przyczyn uzależnienia jest wiele, niektórzy sięgają po używki ze względu na problemy w życiu osobistym, inni ze względu na sytuację materialną, a jeszcze inni ze względu na nacisk otoczenia i chęć popisania się. Według badań najczęściej uzależnione są osoby, które nie czują się pewne siebie, brakuje im asertywności i umiejętności wyrażania swojego zdania. Osoby uzależnione wyróżniają się pewnymi oznakami, jakie pozwalają nam je dostrzec. Takimi oznakami są:

  • drastyczna zmiana stylu życia,
  • apatia, brak energii i motywacji, osłabiona odporność,
  • drżenie rąk, zaczerwienione oczy, zwężone źrenice,
  • obniżony nastrój i złe samopoczucie,
  • posiadanie przedmiotów, takich jak strzykawki, fajki, dziwne substancje,
  • ciągły katar oraz problemy z drogami oddechowymi,
  • niecodzienne i niepokojące zmiany w zachowaniu.

Oczywiście występowanie jednej, dwóch lub więcej z tych oznak nie jest jednoznaczne z uzależnieniem od narkotyków, lecz warto zwrócić na nie uwagę.

W jaki sposób możemy pomóc osobie uzależnionej?

Udawanie, że problem uzależnienia nie istnieje, odcinanie się od niego i brak rozmowy nie jest rozwiązaniem problemu. O każdym uzależnieniu należy rozmawiać, by je zrozumieć i móc z większą trafnością pomagać osobie uzależnionej. Skuteczne leczenie składa się przede wszystkim ze współpracy ze specjalistą oraz odpowiednim, indywidualnym podejściem do każdego pacjenta. Jako bliscy osoby uzależnionej możemy jej pomóc wsparciem i rozmową. By lepiej zrozumieć problem naszego bliskiego powinniśmy zgłębić temat i poznać schematy działań osób uzależnionych. Bez względu na łączące nas relacje nie możemy zapominać o naszym zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Osoby uzależnione należy traktować jak dawniej, lecz trzeba zwrócić uwagę na granicę jaka ma miejsce pomiędzy zrozumieniem, a tłumaczeniem nieodpowiednich zachowań. Każdy uzależniony musi sam podjąć decyzję o leczeniu na odwyku narkotykowym, oraz uświadomić sobie to, że jest uzależniony od narkotyków. Dzięki rozmowie z bliskimi osoba uzależniona może zauważyć swoje zachowania i problem z używką oraz podjąć decyzję o chęci leczenia i zmiany w swoim życiu. Jako rodzina nie możesz za osobę uzależnioną robić wszystkiego, gdyż takimi czynami wspierasz jego uzależnienie i pogłębiasz jego zachowania. Pamiętaj, że dla osób uzależnionych potrzebna jest pomoc specjalistów, którzy z doświadczeniem spojrzą na konkretny przypadek i wdrożą indywidualny schemat leczenia. Specjalistyczną pomoc możesz otrzymać w ośrodkach terapii oraz leczenia uzależnień.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA