Uwolnij siebie !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zmień się - warto !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Odkryj świat na nowo !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Uzależnienie od narkotyków to ciężka choroba, która prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci. Narkomania objawia się uzależnieniem nie tylko od narkotyków, ale także innych środków odurzających, takich jak leki, alkohol, dopalacze i substancje psychoaktywne. Ze względu na łatwy dostęp do środków narkotycznych, ośrodki odwykowe dla narkomanów na bieżąco przyjmują nowych pacjentów w coraz niższym wieku.
Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurzenie) oraz „mania” (szaleństwo). Narkomania to postępująca choroba, której podłożem jest uzależnienie od środków odurzających zawartych w narkotykach. Używanie narkotyków prowadzi do zatruwania organizmu, powoduje jego stopniowe wyniszczenie, a w konsekwencji śmierć.
Objawami uzależnienia są:
Wyróżnia się 4 podstawowe fazy uzależnienia narkotykowego:
Na początku drogi do ciężkiego uzależnienia jest faza eksperymentowania z narkotykami. Objawia się próbowaniem nowych środków odurzających, a w następstwie prowadzi do przyjmowania okazjonalnego coraz większych dawek. W leczeniu narkomanii etap ten jest uważany za przejście do nawyku, w którym to osoba odczuwa potrzebę zażycia coraz większych dawek i nowych substancji odurzających. Uzależnienie jest już końcową fazą choroby i bez specjalistycznej terapii uzależnień uzależniony nie jest w stanie sam poradzić sobie z nałogiem i wymaga profesjonalnego leczenia.
Eksperymentowanie z narkotykami może prowadzić do sięgania po kolejne dawki. Faza przyjmowania okazjonalnego może doprowadzić do nawyku. Na tym etapie osoba zażywająca narkotyk czuje potrzebę kolejnego sięgnięcia po konkretną substancję uzależniającą, ale może pokonać ten przymus. Uzależnienie to faza, kiedy fizyczne i psychiczne objawy zespołu abstynencyjnego nie pozwalają samodzielnie pokonać nałogu.
Najbardziej popularne narkotyki to:
Marihuana to środek odurzający, którego związkiem psychoaktywnym jest zawarte w kwiatostanach konopi THC. Marihuana występuje w formie zmielonego suszu lub zasuszonych szyszek kwiatów rośliny i jest palona w formie skrętów lub za pomocą szklanej lufki. Narkotyk ten cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród młodych osób, gdyż jest tani i łatwo dostępny.
Kokaina to silnie uzależniający środek, który wytwarzany jest z liści koki. Występuje w formie białego proszku i jest przyjmowany najczęściej donosowo. Kokaina nie jest w Polsce popularnym narkotykiem, gdyż trudno ją dostać, a wysoka cena wymusza na uzależnionych szukania tańszych alternatyw.
Amfetamina jest często traktowana jako tańszy zamiennik kokainy. Występuje w formie białych kryształków lub tabletek. Powoduje pobudzenie i jest silnie uzależniająca.
Heroina to narkotyk produkowany z opium pozyskiwanego z maków. Występuje w formie białego lub brązowego proszku i jest najczęściej przyjmowana dożylnie. W Polsce ten narkotyk nie jest zbyt popularny i sięgają po niego zazwyczaj osoby silnie uzależnione, które wymagają mocnej stymulacji.
LSD to narkotyk, który najczęściej stosowany jest przez młodych ludzi. Wywołuje euforię i pobudzenie, dlatego często sprzedawany jest na dyskotekach. LSD występuje w formie znaczków lub kolorowych pastylek.
Leczenie uzależnień od narkotyków to proces długotrwały i zależy od stopnia zaawansowania nałogu. Często młodzi ludzie rozpoczynają eksperymentowanie z miękkimi narkotykami, szukając później silniejszych doznań w mocniejszych substancjach odurzających.
Marihuana to naturalny narkotyk produkowany ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich (cannabis sativa). Najczęściej jest ona palona w skrętach przypominających papierosy (rzadziej w szklanych lufkach).
Kokaina pochodzi z liści tzw. koki, czyli krasnodrzewu pospolitego (jego naturalnym terenem występowania jest Kolumbia). Na rynku narkotyk sprzedawany jest w postaci białego proszku (rzadziej jako krystaliczne płatki).
Amfetamina jest narkotykiem syntetycznym. Związek ten jest pochodną 2-fenyloetoaminy. Na rynku występuje jako biały proszek lub tabletki.
Heroinę produkuje się z mleczka makowego (opium). Najczęściej ma postać białego proszku, ale na rynku pojawia się także zanieczyszczona heroina, która jest brązowa lub beżowa. Narkomani sięgają również po kompot wyrabiany z makowej słomy.
LSD to narkotyk syntetyczny będący pochodną ergoliny. Na rynku substancja sprzedawana jest jako małe znaczki z kolorowymi obrazkami.
Dopalacze to zamienniki tradycyjnych narkotyków, które są szczególnie niebezpieczne ze względu na niewiadomy skład. Substancje te imitują działanie popularnych środków odurzających i w zależności od składu mogą wywoływać euforię, pobudzenie czy halucynacje. Dopalacze produkuje się z substancji chemicznych lub roślin, które działają na układ nerwowy i zaburzają jego pracę. Ze względu na to, że wykonywane są z substancji o niewiadomym składzie i działaniu, są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dodatkowo silnie uzależniają, dlatego już jedna dawka może doprowadzić do uzależnienia lub przedawkowania.
Dopalacze to substancje, które działają podobnie do narkotyków, jednak ze względu na luki prawne, przez długi czas były legalne. Producenci stosowali zamienniki substancji psychoaktywnych, które nie zostały sklasyfikowane jako środki nielegalne, dlatego dopalacze są tak niebezpieczne dla zdrowia. Obecnie prawo zostało w tej kwestii zaostrzone, jednak mimo to dopalacze wciąż są często spotykane. Można je z łatwością zamówić przez internet, dlatego eksperymentują z nimi osoby, które nie mają dojść do tradycyjnych narkotyków. Ośrodki odwykowe dla narkomanów stosują specjalne terapie dla osób uzależnionych od dopalaczy, gdyż wymagają one szczególnej opieki ze względu na silny nałóg i wyniszczenie organizmu.
Dopalacze to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. Dopalacze zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Wśród dopalaczy znajdują się substancje o zróżnicowanym działaniu. Możemy je podzielić na trzy rodzaje: o działaniu pobudzającym, o działaniu halucynogennym oraz o działaniu zbliżonym do marihuany. Większość dopalaczy już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.
Dopalacze są próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Cechą charakterystyczną dopalaczy jest to, że substancje w nich zawarte nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych prawem. Handlarze narkotyków ciągle wymyślają i produkują nowe produkty zaraz po tym, gdy poprzednie ich wersje zostaną zabronione. Wykorzystują w ten sposób lukę w prawie. Stąd wynikają ogromne zagrożenia. Nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w dopalaczach i w jakich ilościach, w związku z czym nieprzewidywalna jest reakcja organizmu. Osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić pomocy medycznej. Dopalacze produkowane są w niesterylnych warunkach, więc w związku z tym znajdują się w nich zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają na organizm i przyczyniają się do komplikacji zdrowotnych.
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu terapii antynarkotykowej jest uświadomienie sobie, że uzależnienie od środków odurzających jest chorobą. Osoba zmagająca się z uzależnieniem od narkotyków musi sama dojść do etapu zrozumienia, że posiada problem i chce go rozwiązać. Leczenie narkomanii jest ostatnim sygnałem, jeżeli u chorego pojawią się symptomy odstawienia narkotyków, takie jak drżenie mięśni, bezsenność czy kołatanie serca. Często wymagają one pomocy medycznej, dlatego ośrodki odwykowe dla narkomanów zatrudniają lekarzy, którzy czuwają nad zdrowiem uzależnionych. Terapia antynarkotykowa polega na pomocy z wyjścia z choroby, a także nauce odnalezienia się w nowej rzeczywistości bez narkotyków.
W Prywatnym Ośrodku Uzależnień Centrum Ostoja oferujemy odwyk narkotykowy i terapię narkotykową, opracowaną przez specjalistów, którzy dostosowują formę leczenia do indywidualnych przypadków. Oferta leczenia uzależnienia od leków skierowana jest do osób z Warszawy i okolic. Zapewniamy profesjonalną pomoc w pokonaniu nałogu. Zapoznaj się także z ofertą leczenia uzależnień od hazardu!
Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...
Dowiedz się więcej !Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...
Dowiedz się więcej !Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...
Dowiedz się więcej !Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...
Dowiedz się więcej !