608 120 673

Leczenie uzależnienia od hazardu

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oznaczającego grę w kości. W języku angielskim „hazard” oznacza ryzyko, a w francuskim przypadek, łut szczęścia. Terminem tym określa się wszystkie gry na pieniądze lub inne przedmioty wartościowe, których wynik nie zależy od umiejętności czy wiedzy gracza, ale jest dziełem przypadku (losu).

Uzależnienie od hazardu – rodzaje

Istnieją różne warianty uzależnienia od hazardu. Wśród nich można wymienić:

  • loterie i gry liczbowe;
  • ruletka;
  • automaty do gier;
  • gry karciane;
  • gra w kości;
  • zakłady sportowe;
  • zakłady wzajemne;
  • wyścigi (konne, psów);
  • kasyna online;
  • bingo;
  • konkursy typu audiotele;
  • gra na giełdzie Forex.

uzależnienie od hazardu Warszawa
Gry hazardowe są tak niebezpieczne, ponieważ na początku wydają się jedynie niewinną rozrywką. Wizyta w kasynie bądź lokalu z automatami to sposób na wieczorną nudę, gra w karty na pieniądze powoduje dreszczyk emocji, a kolejna zdrapka kosztuje tylko 2 złote. Od ryzyka związanego z grą można jednak się uzależnić. Skutki takiego uzależnienia są tragiczne – spirala długów, problemy z wierzycielami, utrata pracy, rozpad rodziny, samobójstwa.

Osoby nieuzależnione od hazardu potrafią właściwie ocenić sytuację i w dowolnym momencie przerwać grę. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie mają żadnego wpływu na wynik gry. Hazard staje się problemem, gdy grę/obstawianie przestaje się traktować, jako rozrywkę. Taka osoba odczuwa nieodpartą chęć dalszej gry, zwiększa stawki – tym samym coraz więcej przegrywa, a to prowadzi do choroby, jaką jest uzależnienie od hazardu. U hazardzistów pojawiają się zaburzenia w logicznym myśleniu. Nie potrafią oni ocenić sytuacji, wydaje im się, że wynik gry zależy wyłącznie od nich, a nie jest dziełem przypadku. Ewentualne wygrane traktują, jako efekt własnej wiedzy i doświadczenia, a nie szczęścia. Patologiczny hazard wiąże się z uzależnieniem od silnego przymusu mocnych wrażeń, które zapewnia gra. Hazardziści zatapiają się również w świecie fantazji – ułudy o wielkiej wygranej, która wszystko odmieni. Zaczyna się pożyczanie pieniędzy i zaciąganie kredytów. Całe życie osoby uzależnionej zaczyna być skoncentrowane wokół gry – wówczas należy podjąć odpowiednie kroki, i dokonać bardzo ważnego wyboru – leczenie uzależnienia od hazardu.

Uzależnienie od hazardu – główne objawy

Objawami hazardu są:

  • silna potrzeba lub poczucie przymusu hazardowego grania;
  • subiektywne przekonanie o istnieniu trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z hazardowym graniem, tj. upośledzenie kontroli nad powstrzymywaniem się od gry oraz nad długością czasu poświęcanego na hazard;
  • występowanie niepokoju, rozdrażnienia lub gorszego samopoczucia przy próbach przerwania czy ograniczania grania oraz ustępowania tych stanów z chwilą powrotu do gry;
  • spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu w celu uzyskania zadowolenia lub dobrego samopoczucia, które poprzednio uzyskiwane były w krótszym czasie;
  • postępujące zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub dotychczasowych zainteresowań na rzecz grania;
  • kontynuowanie hazardowego grania pomimo szkodliwych następstw (fizycznych, psychicznych i społecznych), o których wiadomo, że mają związek z hazardem.

Wyróżnia się 4 fazy hazardu:

  • faza zwycięstw – na tym etapie gracz uprawia hazard okazjonalnie, marzy o dużej wygranej, z czasem zaczyna odczuwać duże pobudzenie, coraz więcej czasu poświęca grze i podnosi stawki, drobna wygrana wywołuje u niego euforię;
  • faza strat – gracz obstawia coraz wyższe stawki, co powoduje duże straty, skupia się na zdobywaniu pieniędzy na grę, zaniedbuje bliskich i obowiązki zawodowe licząc na ogromną wygraną;
  • faza desperacji – hazardzista wpada w kłopoty finansowe (może utrafić pracę, przestać spłacać wierzycieli, odseparować się od rodziny), pojawia się u niego psychiczne wyczerpanie, poczucie winy z powodu ogromnych długów, ale nie jest w stanie przestać grać;
  • faza utraty nadziei – gracz może utracić rodzinę (rozwieść się, zerwać kontakty z dziećmi), wpaść w spiralę długów, podejmować próby samobójcze)

Hazardzista może odczuwać, że to co robi jest zgubne, ale chęć odczucia dreszczyku emocji jest silniejsza niż zdrowy rozsądek. Taka sytuacja wynika ze zmian neurologicznych – zostaje zaburzona praca ośrodka nagród w mózgu, przestaje on odpowiednio reagować na bodźce. Aby pojawił się dreszczyk emocji, gracz musi cały czas stymulować mózg wyższymi stawkami, co prowadzi do błędnego koła.

Leczenie hazardu

Aby skutki nałogowej gry były jak najmniej drastyczne, należy jak najwcześniej poszukać pomocy – leczenie 1uzależnienia od hazardu jest jedyną słuszną decyzją. Faza utraty nadziei jest ostatnim sygnałem, aby zwrócić się o pomoc do specjalistów i podjąć leczenie.

Leczenie hazardu to długi proces, który wymaga zaangażowania zarówno od uzależnionego, jak i jego najbliższych. W zależności od fazy uzależnienia, przebieg terapii uzależnień może się w każdym przypadku różnić. Leczenie hazardu poprzedzone jest wstępną diagnostyką przez specjalistę, aby mógł on zdecydować o dalszych etapach postępowania. Pierwszym krokiem jest zrozumienie przez chorego problemu i zdanie sobie sprawy z nałogu. Żeby leczenie hazardu było skuteczne, uzależniony przede wszystkim sam musi chcieć wyjść z choroby i pracować nad sobą, aby nie dopuścić do jej nawrotu. Duże znaczenie ma wsparcie rodziny, która powinna być dodatkową motywacją do wyjścia z choroby.

Leczenie hazardu może odbywać się w ośrodku zamkniętym lub w formie regularnych spotkań z terapeutą. Od stopnia zaawansowania choroby zależy przebieg terapii, dlatego każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Leczenie hazardu nie kończy się wraz z zakończeniem wizyt u terapeuty, gdyż musi być kontynuowane przez chorego w sposób uniemożliwiający mu powrócenie do dawnych zwyczajów.

Zauważyłeś u siebie pierwsze objawy choroby, jaką jest hazard? Nie wiesz jak wyrwać się z jego objęć? Leczenie hazardu to jedyne słuszne rozwiązanie – nie czekaj. Zadzwoń lub odwiedź naszą placówkę. Znajdujemy się na południe od miasta Warszawa, w miejscowości Grodzisk Mazowiecki, przy ulicy Mieszka I.

Terapia uzależnień od hazardu – przebieg leczenia

Uzależnienie od hazardu zaliczane jest do typów uzależnienia behawioralnego. Przejawia się w formie zaburzeń zachowania, które wpływają na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Osoby uzależnione często zaniedbują obowiązki zawodowe, wielokrotnie hazard wpływa także na ich relacje rodzinne, prowadząc do poważnych napięć między partnerami a czasem także do rozstań.

Terapia dla hazardzisty rozpoczyna się przede wszystkim wyrażeniem chęci poprawy przez osobę uzależnioną. Jeżeli leczenie ma przynieść skutek, dana osoba musi chcieć wyzdrowieć i zaangażować się w działania, które zleci jej terapeuta. W poradni uzależnień od hazardu szukamy przede wszystkim spersonalizowanych rozwiązań, które umożliwią znalezienie podłoża problemu. Terapeuta stara się naprowadzić chorego na poprawne tory myślenia oraz zbudować nowe wzorce i metody radzenia sobie ze stresem i sytuacjami, które w życiu codziennym zmuszają do ryzykownych zachowań, takich jak hazard.

W ośrodku leczenia uzależnienia od hazardu wykorzystujemy różne metody terapii, zarówno grupowe (nie więcej, niż 9 osób), jak i indywidualne. Dzięki takiemu podejściu możemy rozpocząć walkę z uzależnieniem w sposób spersonalizowany, dostosowany bezpośrednio do pacjenta. W leczeniu hazardu wykorzystuje się sprawdzone środki i metody, podobne do tych, które stosowane są w terapii innych uzależnień, w tym uzależnienia od alkoholu. Częstym elementem pomocy w uzależnieniu od hazardu, jest wspólne omówienie i ustalenie metod bezpiecznej spłaty długów.

Centrum ostoja – najlepsze miejsce do rozpoczęcia terapii uzależnień od hazardu!

Prywatny Ośrodek Centrum Ostoja usytuowany jest w malowniczym miejscu w Grodzisku Wielkopolskim. Obsługa ośrodka zapewnia pełną dyskrecję i anonimowość wszystkim osobom, biorącym udział w terapii. Wszystkie stosowane metody poparte są wiedzą i doświadczeniem specjalistów, którzy prowadzą zajęcia grupowe lub indywidualne, dostosowując formę pomocy do indywidualnego przypadku. Z pomocy poradni uzależnienia od hazardu mogą skorzystać osoby z Warszawy i okolic. Zapoznaj się także z ofertą leczenia lekomanii i uzależnienia od narkotyków!

 

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA