608 120 673

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa śmiałość, poprawa nastroju. Sięgając po niego nikt nie robi tego po to, aby mieć problemy. Trudno zobaczyć cienką granicę między piciem, które można przerwać, a uzależnieniem – jakim jest alkoholizm. Złudne jest to tym bardziej, że uzależnienie od alkoholu nie pojawia się nagle – to proces.
leczenie alkoholizmu Warszawa
Są jednak pewne sygnały wskazujące, że picie staje się problemem, jakim jest alkoholizm:

 • Zwiększenie częstotliwości i ilości wypijanego alkoholu, picie mocniejszych alkoholi
 • Częstsze upijanie się
 • Urwane filmy
 • Mocniejsze kace
 • Używanie alkoholu albo leków w celu pozbycia się przykrych skutków tychże kaców
 • Używanie alkoholu jako „lekarstwa na smutek, złość, stres, samotność
 • Picie w samotności
 • Szukanie okazji do wypicia, przeżywanie niepokoju gdy napić się nie można
 • Picie alkoholu w sytuacjach niedozwolonych – jazda samochodem, przyjmowanie leków
 • Sygnały od życzliwego otoczenia pijącego, że z jego piciem jest coś nie tak
 • Zwiększenie tolerancji na alkohol

Uzależnienie od alkoholu – choroba, którą trzeba leczyć

Alkoholizm (zespół uzależnienia od alkoholu, choroba alkoholowa, nałóg) to przewlekła i postępująca choroba objawiająca się fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Nie leczona prowadzi do śmierci. Aby temu zapobiec trzeba ją leczyć.

Alkoholizm dotyka nie tylko pijącego, ale również jego bliskich przeżywających codzienną frustrację, rozczarowania, kłamstwa, stresy i lęki.

Alkoholizm wymaga kompleksowej opieki – zarówno umysł, jak i ciała. Zapewniamy to w naszym ośrodku.

Nie jest sposobem leczenia zaszycie esperalu, czy przyjmowanie anticolu. Czy przyjmując tabletkę, bądź zaszywając ją w ciało, zmieni się myślenie? Pierwszym krokiem w leczeniu jest odtrucie alkoholowe, dopiero po nim można przejść do następnego kroku, jakim jest odwyk alkoholowy.

Uzależnienie od alkoholu – stereotypy

Panuje jeszcze powszechny stereotyp, że alkoholik to ktoś, kto stracił wszystko – samotny i bezdomny, że musi pić codziennie i to alkohole niespożywcze. Istotą uzależnienia jest coś zupełnie innego – utrata kontroli nad piciem, oraz nie rezygnowanie z picia alkoholu mimo ponoszenia konsekwencji. Osoba uzależniona tych problemów nie widzi. Gdy natomiast jej otoczenie próbuje zwrócić na problem uwagę – zaczyna się przed tym bronić, nasilają się konflikty i nieporozumienia, co staje się usprawiedliwieniem dla osoby uzależnionej do sięgnięcia po alkohol. Błędne koło. W końcu rzeczywiście taki człowiek traci wszystko.. chyba, że podejmie leczenie. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia następujące objawy uzależnienia, które są przesłanką do podjęcia działania jakim jest leczenie alkoholizmu:

 • Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia (tzw. „głód alkoholowy”)
 • Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem alkoholu (od rozpoczęcia spożywania, przez poziom użycia alkoholu a do kończenia picia, potwierdzona jest przyjmowaniem substancji w nadmiernych ilościach przez czas dłuższy niż zamierzony lub uporczywym pragnieniem picia albo nieskutecznością działań zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania używania)
 • Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego (stanu pojawiającego się w sytuacji ograniczania lub przerywania picia alkoholu) objawiającego się poprzez: drżenie, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunkę, bezsenność, niepokój, w krańcowej postaci majaczenie drżenie), lub używanie alkoholu w celu uwolnienia się od objawów abstynencyjnych
 • Zmieniona (zwiększona) tolerancja alkoholu i wynikająca z niej potrzeba spożywania zwiększonych dawek dla osiągnięcia działania i oczekiwanego efektu
 • Koncentracja życia i ukierunkowanie wszystkich działań wokół picia alkoholu (np.: zdobycie alkoholu, picie lub chęć uwolnienia się następstw jego działania) kosztem dotychczasowych zainteresowań, obowiązków, kontaktów
 • Picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia potwierdzone ciągłym dalszym piciem, mimo iż rozmiar i charakter szkód są osobie znane

Leczenie uzależnienia od alkoholu – według Światowej Organizacji Zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia za jedyny, skuteczny sposób leczenia uzależnienia od alkoholu uznaje psychoterapię. I to jest oferta naszego ośrodka. Dostarczamy najnowszą wiedzę o chorobie alkoholowej i jej leczeniu, oraz o ewentualnych problemach wczesnej abstynencji. Uczymy jak nie pić, jak radzić sobie z chęcią wypicia i jak zapobiegać nawrotom choroby. Pomagamy również najbliższym alkoholika zrozumieć chorobę: uczymy jak pomagać, ale również jak nie pomagać.

Jeżeli to, co przeczytałeś dotyczy Ciebie lub osoby bliskiej, zadzwoń lub przyjdź do nas. Nasza placówka znajduje się w Grodzisku Mazowieckim przy ulicy Mieszka I – na południe od miasta Warszawa. Oferujemy pomoc w podjęciu być może najważniejszej decyzji w Twoim życiu.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2019 Copyright by CENTRUM-OSTOJA