608 120 673

Objawy uzależnienia od alkoholu

Alkoholizm to choroba, której istotę stanowi psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Jak rozpoznać chorobę alkoholową? Z czym wiąże się uzależnienie psychiczne i fizyczne? Jakie są jego objawy?

Skłonności do częstego imprezowania w gronie rodziny czy przyjaciół nie czynią alkoholika. Jednak, jeśli weźmie się pod uwagę fazy rozwoju choroby alkoholowej, uczestnictwo w suto zakrapianych spotkaniach towarzyskich może być pierwszym symptomem uzależnienia.

Uzależnienie psychiczne i fizyczne

objawy uzależnienia od alkoholu
Uzależnienie psychiczne wynika z przekonania, że spożycie alkoholu to jedyny sposób na poprawę samopoczucia. Osoba uzależniona sięga więc po alkohol, żeby czuć się lepiej. Początkowo okazją ku temu są spotkania towarzyskie, na których za sprawą alkoholu osoba uzależniona czuje się odprężona, zrelaksowana, bardziej śmiała w kontaktach z innymi. W późniejszym czasie okazje towarzyskie przestają wystarczać, a alkoholik zaczyna szukać sposobności do wypicia alkoholu w miejscach, gdzie nie powinno się tego robić. Coraz częściej pije w samotności.

Uzależnienie fizyczne wiąże się ze wzrostem tolerancji na alkohol, co przekłada się na konieczność sięgania po coraz większe dawki. Uzależnieniu fizycznemu towarzyszy również zjawisko głodu alkoholowego. Tym mianem określa się stan charakteryzujący się wzmożoną i trudną do odparcia chęcią wypicia alkoholu, czy wręcz upicia się. Potrzeba picia jest bezpośrednio związana z narastającym napięciem, niepokojem, rozdrażnieniem. Uczucia te towarzyszą każdemu alkoholikowi w stanie głodu.  Natomiast gdy alkohol przestaje działać, u alkoholika pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego.

Najbardziej charakterystyczne objawy uzależnienia od alkoholu

Bardzo trudno jest zauważyć wczesne objawy uzależnienia od alkoholu. W początkowej fazie choroby łatwo pomylić osobę popadającą w nałóg z kimś, kto zwyczajnie ma ochotę się rozerwać. Dlatego też bliskim trudno jest zidentyfikować i nazwać problem zanim objawy przyjmą charakterystyczną dla uzależnienia postać.

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów choroby alkoholowej wymienia się:

  • dostrzeganie odprężających właściwości alkoholu – wcześniej poczucie odprężenia osoba uzależniona przypisywała sytuacji (najczęściej spotkaniu towarzyskiemu), z czasem identyfikuje alkohol jako główne źródło odprężenia,
  • poszukiwanie okazji do wypicia alkoholu w miejscach, w których nie powinno się tego robić – początkowo wystarczające jest spożywanie alkoholu podczas spotkań towarzyskich, z czasem okazje towarzyskie nie wystarczają, a osoba uzależniona sięga po alkohol w sytuacjach i miejscach społecznie nieakceptowanych,
  • picie alkoholu w samotności,
  • podwyższenie tolerancji na alkohol – alkoholik może wypić znacznie więcej niż wcześniej, co poniekąd zmusza go do konsumowania jeszcze większych ilości alkoholu dla uzyskania tego samego efektu odprężenia,
  • palimpsesty – trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas ciągu alkoholowego.

Powyższe objawy pojawiają się na przełomie fazy wstępnej i ostrzegawczej, stając się bardzo wyraźnymi sygnałami choroby jeszcze zanim przejdzie ona w fazę krytyczną. Proces leczenia uzależnienia od alkoholu w Warszawie będzie prostszy, gdy skorzystasz z pomocy ośrodka uzależnień.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia alkoholizmu w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA