608 120 673

Ile czasu trwa i jak przebiega odwyk alkoholowy?

Dla osób uzależnionych od alkoholu odwyk alkoholowy to często jedyna szansa na powrót do normalnego życia. Terapia odwykowa może być realizowana w zamkniętym ośrodku leczenia alkoholizmu lub w warunkach ambulatoryjnych. Na czym polega? Jak przebiega? Ile trwa?

Odwyk alkoholowy obejmuje szereg warsztatów i spotkań zarówno indywidualnych, jak i grupowych. To spotkania z psychologami, psychoterapeutami oraz lekarzami. Zadaniem specjalistów jest wsparcie osób uzależnionych w walce z nałogiem. Żeby jednak terapia odwykowa zakończyła się sukcesem, bardzo ważne jest to, żeby chory zauważył istotę swojego problemu, chciał poddać się leczeniu i był gotowy na zmianę dotychczasowego życia.

Czym jest odwyk od alkoholu?

Mianem odwyku alkoholowego określamy leczenie alkoholizmu, na które składają się różne formy terapii, takie jak terapia indywidualna i spotkania grupowe. Terapia zazwyczaj odbywa się w trybie leczenia zamkniętego i jest realizowana w ramach następujących po sobie etapów:

  • detoksu alkoholowego – detoks polega na oczyszczeniu organizmu z toksyn, wymaga odstawienia alkoholu, co bardzo często wiąże się z doświadczeniem nieprzyjemnych objawów zespołu odstawiennego, w warunkach terapii odwykowej detoksykacja organizmu jest przeprowadzana pod specjalistycznym nadzorem, a choremu podawane są leki, których zadaniem jest obniżenie ryzyka wystąpienia niepożądanych objawów i skutków ubocznych dostawienia alkoholu,
  • terapii indywidualnych oraz sesji grupowych – w ramach terapii odwykowej osoba uzależniona poznaje mechanizm działania uzależnienia, otrzymuje profesjonalne wsparcie, jak również uczy się radzenia sobie z problemami życia codziennego bez sięgania po alkohol,
  • warsztatów inter- i intrapersonalnych – w ramach tego etapu osoba uzależniona rozwija umiejętności społeczne oraz umiejętności porozumiewania się z samym sobą,
  • konsultacji rodzinnych – w leczeniu choroby alkoholowej istotną rolę odgrywa wsparcie ze strony rodziny, równocześnie celem konsultacji rodzinnych jest naprawa kontaktów z bliskimi i poprawa relacji w rodzinie,
  • terapii ambulatoryjnej – to forma leczenia bardzo często prowadzona jako kontynuacja terapii odwykowej w ośrodku zamkniętym, polega na regularnych spotkaniach z psychoterapeutą, a bardzo często jest także realizowana w ramach spotkań grupy wsparcia.

Jak przebiega terapia odwykowa?

W leczeniu choroby alkoholowej bardzo ważna jest samoświadomość pacjenta oraz to, że podjęcie leczenia wynika z jego własnej potrzeby. Osoby przymuszone do podjęcia terapii przez najbliższe otoczenie bardzo szybko wracają do starych nawyków.

Najlepsze wyniki przynosi leczenie w ośrodku zamkniętym, po zakończeniu którego osoba uzależniona kontynuuje terapię w warunkach ambulatoryjnych lub korzysta z pomocy grup wsparcia. Takiej pomocy udzielają m.in. grupy AA.

Ile czasu trwa odwyk?

Terapia odwykowa jest procesem długotrwałym. Sam detoks zajmuje od 7 do 10 dni lub dłużej (to ile trwa detoks alkoholowy zależy od stadium choroby, samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta), a to dopiero pierwszy krok do podjęcia leczenia. Kolejnym jest terapia odwykowa, która realizowana w ramach terapii w ośrodku zamkniętym trwa kilka tygodni. Jej ukończenia nie należy jednak utożsamiać z wyleczeniem. Najlepsze efekty uzyskują osoby uzależnione, które po zakończeniu detoksu i leczenia zamkniętego korzystają z terapii ambulatoryjnych oraz innych form wsparcia – grup wsparcia, terapii indywidualnych.

Alkohol: Odwyk w Centrum Ostoja

Centrum Ostoja to miejsce, w którym zapewniamy kompleksowe podejście do problemu leczenia alkoholizmu. Terapia odwykowa alkoholowa w Warszawie w naszej placówce opiera się przede wszystkim na psychoterapii i psychoedukacji. W naszym ośrodku leczenia uzależnień w Warszawie osoba uzależniona uczy się na nowo funkcjonowania w społeczeństwie i wykonywania codziennych obowiązków bez alkoholu. Program terapeutyczny każdorazowo dostosowujemy do potrzeb oraz indywidualnych możliwości chorego.

Zależy nam na skuteczności podejmowanych działań terapeutycznych, jednakże nie jesteśmy w stanie wykonać całej pracy za osobę uzależnioną. Wszystkim zainteresowanym proponujemy darmowy okres próbny, trwający 3 dni, po którym można bezpłatnie zrezygnować z terapii.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA