608 120 673

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Alkoholizm to uzależnienie, które w naszym kraju jest bardzo często spotykane. Co roku z powodu alkoholizmu umiera wielu ludzi, wielu traci dach nad głową i zaniedbuje swoje dotychczasowe życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. By odpowiedzieć na pytanie czy alkoholizm jest dziedziczny należy dowiedzieć się jakie są rodzaje i typy uzależnień.

Typy uzależnień od alkoholu

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo niebezpieczne i może spowodować wiele problemów w życiu. Amerykański lekarz Elvin Morton Jellinek pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku stworzył model alkoholizmu, według którego możemy wyróżnić 5 typów uzależnienia od alkoholu. Lekarz wziął pod uwagę różne aspekty i czynniki, które wpływały na osobę uzależnioną i stworzył model alkoholizmu.

  • Alkoholizm – typ Alfa

Ten typ możemy określić jako uzależnienie typowo psychiczne. Dla uzależnionego alkohol jest formą odpoczynku, poradzenia sobie z negatywnymi emocjami. Alkohol ma pomóc w zapomnieniu o otaczającej rzeczywistości i wszelkich problemach. Taka osoba tarci kontrolę nad piciem i najczęściej pije bez względu na okoliczności.

  • Alkoholizm – typ Beta

Alkoholizmu typu Beta nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić jako fizjologiczny ani psychologiczny, gdyż jest związany z wszelkimi czynnikami społecznymi. Sięganie po alkohol ma podłoże społeczne, czyli jest związane ze wszelkimi sytuacjami, normami oraz wydarzeniami w społeczeństwie.

  • Alkoholizm – typ Gamma

Jest to typ, w którym uzależnienie rozpoczyna się od psychiki, w której uzależnienie rozwija się powoli, lecz prowadzi do uzależnienia fizycznego. Osoby uzależnione w typie Gamma tracą kontrolę nad piciem i nie umieją poradzić sobie z nim bez specjalistów.

  • Alkoholizm – typ Delta

Ten typ alkoholizmu dotyczy przede wszystkim tych, którzy zupełnie nie kontrolują ilości wypijanego alkoholu i nie potrafią go odstawić. Szkody zdrowotne, jakie pojawiają się w organizmie uzależnionej osoby pojawiają się bardzo wolno i przez długi czas mogą być zupełnie niezauważalne. Mogą one uwidocznić się nawet po kilkunastu latach spożywania alkoholu.

  • Alkoholizm – typ Epsilon

Alkoholizm typu Epsilon jest związany z ciągami. Taki alkoholik jest w stanie przestać pić nawet na okres roku, lecz następnie wpada w stan upojenia na długi czas. Upijanie się jest tak intensywne, że powoduje zaburzenia świadomości i wprowadza w stan osłupienia.

Czy możemy odziedziczyć alkoholizm?

Alkoholizm nie jest chorobą wrodzoną, a mutacje genetyczne, jakie występują u osoby nałogowo pijącej zwiększają występowanie u swojego potomstwa choroby, lecz fakt ten nie jest jednoznaczny ani nie stanowi pewnika wystąpienia alkoholizmu u potomstwa. Wśród dzieci, które wychowały się w rodzinie alkoholików nasilają się cechy, które występują w zachowaniach rodziców, przez co mają większą skłonność do uzależnienia się od alkoholu. W grupie ryzyka uzależnienia od alkoholu są bliscy osoby uzależnionej, gdyż jest to ogólnikowa tendencja. Osoby żyjące w otoczeniu alkoholika mogą również zyskać świadomość choroby i nie pozwolić na wystąpienie tego uzależnienia u siebie. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Poza wszelkimi doświadczeniami i obserwacjami dzieci i dorośli w otoczeniu alkoholików mają swoje myślenie i cele, dzięki którym mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo uzależnienia się od alkoholu. Jeśli szukasz leczenia uzależnienia od alkoholu w Warszawie dla siebie lub Twoich bliskich – zgłoś się do ośrodka odwykowego.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA