Uwolnij siebie !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zmień się - warto !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Odkryj świat na nowo !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zgodnie z definicją alkoholizmem określamy przewlekłe, postępujące i potencjalnie śmiertelne zaburzenie związane z nadmiernym, kompulsywnym spożywaniem napojów alkoholowych.
Uzależnienie od alkoholu charakteryzuje się utratą kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, co w konsekwencji upośledza funkcjonowanie osoby uzależnionej na poziomie rodzinnym i zawodowym. Choroba alkoholowa systematycznie obniża jakość życia, prowadząc do fizycznego i psychicznego uzależnienia do alkoholu.
Żeby zrozumieć mechanizm działania choroby alkoholowej należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, czym jest uzależnienie. APA definiuje uzależnienie jako chorobę mózgu, która polega na kompulsywnym używaniu jakiejś substancji pomimo negatywnych konsekwencji. Obok uzależnień chemicznych wyróżnić możemy także uzależnienia behawioralne, w przypadku których osoba uzależniona zamiast sięgać po daną substancję, wykonuje jakąś czynność.
Alkoholizm jest formą uzależnienia chemicznego, w którym osoba uzależniona spożywa alkohol mimo świadomości jego negatywnego wpływu na jej zdrowie i jakość życia.
Skutki spożywania alkoholu można podzielić na skutki krótkotrwałe i długofalowe. Zacznijmy od tego, że nie trzeba być alkoholikiem, aby doświadczyć przykrych konsekwencji nadmiernego spożycia alkoholu. Krótkotrwałe skutki picia, które mogą nam towarzyszyć po suto zakrapianej imprezie to między innymi:
Dolegliwości te związane są z procesem metabolizmu alkoholu etylowego. Co do zasady nasz organizm jest w stanie uporać się z jedną standardową dawką alkoholu na godzinę. W przypadku, kiedy przekroczymy tę dawkę możemy się spodziewać negatywnych skutków w postaci wyżej wymienionych objawów. A jakie są skutki długofalowego spożywania alkoholu?
Skutki oddziaływania alkoholu na organizm w perspektywie krótkofalowej różnią się znacząco od skutków długofalowego spożycia alkoholu. Długotrwałe nadużywanie alkoholu prowadzi do stałych zmian w ciele i w mózgu. To przede wszystkim:
W tym miejscu warto zwrócić również uwagę na skutki, jakie spożywanie alkoholu wywiera na mózg i naszą psychikę. Jednorazowe obfite spożycie alkoholu prowadzi do dezorientacji i problemów ze skupieniem uwagi. Nasz osąd społeczny i zdrowy rozsądek „robią sobie wolne”, w konsekwencji czego wzrasta ryzyko podejmowania decyzji, których później żałujemy. A jak to wygląda w perspektywie długofalowej?
Długotrwałe nadużywanie alkoholu może powodować trwałe uszkodzenie mózgu. Skutkiem długotrwałego picia może być również depresja i zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, zaburzenia snu i inne zaburzenia psychiczne.
Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia alkoholizmu w Warszawie w naszym ośrodku leczenia uzależnień!
Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...
Dowiedz się więcej !Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...
Dowiedz się więcej !Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...
Dowiedz się więcej !Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...
Dowiedz się więcej !