608 120 673

Odtruwanie alkoholowe: Na czym polega i ile trwa?

Odtrucie alkoholowe ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn stanowiących pochodne metabolizmu alkoholu i przywrócenie jego naturalnej równowagi biochemicznej. To proces długotrwały, któremu mogą towarzyszyć nieprzyjemne dla pacjenta objawy. Dlatego też odtrucie alkoholowe poleca się przeprowadzić w warunkach kontrolowanych – w szpitalu lub dedykowanym ośrodku leczenia uzależnień.

Odtrucie jest zabiegiem kierowanym przede wszystkim do osób uzależnionych od nadmiernego spożywania alkoholu. Z zalet zabiegu mogą jednak skorzystać również te osoby, które jednorazowo przesadziły z ilością spożytej substancji. Na czym polega odtrucie alkoholowe? Ile czasu trwa?

Odtrucie alkoholowe

Odtrucie ma na celu oczyszczenie organizmu z toksyn, które zalegają w ciele i narządach człowieka w wyniku nadmiernej ekspozycji organizmu na działanie alkoholu. Osoba uzależniona w trakcie ciągu alkoholowego dostarcza do organizmu wiele szkodliwych substancji. Substancje te odkładają się w ciele powodując szereg nieprzyjemnych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach stanowiąc przyczynę uszkodzeń wielonarządowych, a nawet śmierci.

Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego, które wiąże się z gwałtownym przejściem w stan trzeźwości może powodować pewne powikłania. Idą za nimi zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Dlatego też proces odtruwania organizmu powinien postępować stopniowo i odbywać się pod opieką specjalisty.

Odtrucie a objawy zespołu odstawiennego

Nagłe przerwanie ciągu alkoholowego niesie za sobą szereg niekorzystnych objawów. To m.in.:

  • zawroty i bóle głowy,
  • tiki nerwowe,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • biegunka i wymioty,
  • zaburzenia snu,
  • stany lękowe i depresyjne.

W pierwszej fazie detoksu pojawiają się objawy fizyczne, w kolejnych fazach mogą wystąpić objawy psychiczne. Poddanie się odtruciu alkoholowemu w szpitalu lub ośrodku leczenia uzależnień pozwala zniwelować nieprzyjemne dolegliwości fizyczne i psychiczne zespołu odstawiennego i tym samym zwiększa szansę na wytrwanie w trzeźwości.

Jak przebiega odtrucie alkoholowe?

Rozpoczęcie odtrucia alkoholowego poprzedza kompleksowa diagnostyka stanu zdrowia pacjenta. Pozwala ona ocenić stopień zaawansowania choroby alkoholowej oraz zatrucia. Kolejne etapy odtrucia koncentrują się na:

  • całkowitym usunięciu z krwioobiegu substancji aktywnych i szkodliwych,
  • uzupełnieniu niedoborów składników mineralnych i witamin,
  • przywróceniu równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej.

 

Podczas odtruwania alkoholowego podaje się pacjentowi płyny i leki, których zadaniem jest obniżenie ryzyka pojawienia się dotkliwych powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu (tj. wskazanych powyżej objawów zespołu odstawiennego).

Ile trwa detoks alkoholowy?

 Zgodnie z kryterium przyjętym przez NFZ detoks alkoholowy powinien trwać minimum od 7 do 10 dni. Dokładny czas oczyszczania organizmu jest kwestią indywidualną i zależy od:

  • stopnia zaawansowania choroby alkoholowej,
  • poziomu toksyn we krwi,
  • ogólnego stanu psychicznego osoby uzależnionej.

Uznaje się, że po zakończonym odtruciu alkoholowym organizm osoby uzależnionej wciąż potrzebuje czasu na powrót do równowagi. W związku z powyższym, poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia bardzo często następuje dopiero po kilku tygodniach zachowania trzeźwości. W tym miejscu na uwagę zasługuje jeszcze jedna ważna kwestia. Reakcja organizmu na detoks bywa zróżnicowana. Warunkuje ją częstotliwość picia, wiek oraz płeć pacjenta. Dlatego też, w przypadku odtrucia alkoholowego tak ważne jest indywidualne podejście i zapewnienie pacjentowi odpowiedniej opieki medycznej. Zapoznaj się z naszą ofertą odtruć alkoholowych w Warszawie w naszym ośrodku leczenia uzależnień!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA