608 120 673

Jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu?

Gry hazardowe są ogromnie niebezpieczne, gdyż pozornie wydają się niewinną grą, rozrywką. Niestety wizyty w salonach gier, kasynach, w punktach kupowania losów i zdrapek oraz zakładach bukmacherskich stają się u wielu codziennością, gdyż kupienie następnej zdrapki za 2-3 zł to żaden problem. Taka łatwość oraz lekkie podejście do gier hazardowych może spowodować ogromne uzależnienie i wpłynąć na relacje z bliskimi, na status majątkowy oraz samopoczucie osoby uzależnionej.

Czym jest hazard?

Hazardem określamy wszelkie gry i zabawy, do których używamy pieniądze, a ich wynik nie jest związany z umiejętnościami, wiedzą ani doświadczeniami gracza, a wyłącznie losowym szczęściem. Gry hazardowe mogą sprawić wiele przyjemności i w sytuacji, gdy gracz wyznaczy sobie żelazne granice finansowe, jakie może na grę przeznaczyć, to może się takimi grami dobrze bawić. Jednak specyfiką gier hazardowych jest to, że przegrana nakręca nas na kolejną próbę, a gdy choć raz uda nam się wygrać, nawet niewielką sumę, to niezależnie od kwoty, jaką już na takie gry przeznaczyliśmy, to granie sprawia ogromną radość i wzbudza chęć dogrywki.

Niestety osoby uzależnione nie zauważają tego, jak wiele pieniędzy już na grę przeznaczyli, gdyż mają nadzieję, że tym razem los się do nich uśmiechnie i odegrają się. Wśród uzależnionych od hazardu istnieje zależność zaniedbywania swoich obowiązków życiowych, odstawieniu innych aktywności i hobby na bok, granie pieniędzmi, które są przeznaczone na przeżycie. Są to patologiczne zachowania, które niszczą życie i codzienność zarówno osoby uzależnionej, jak i rodziny. Osoby uzależnione potrafią poświęcić całe życie na hazard, nie zważając na zobowiązania finansowe i potrzeby rodzinne. Zdarza się, że takie osoby biorą pożyczki w celu kontynuacji gry, przez co jeszcze bardziej powiększają swoje długi.

Jak możemy pomóc osobie uzależnionej?

Najważniejszym aspektem pomocy osobie uzależnionej jest rozmowa. Osobę uzależnioną od hazardu należy wspierać i wysłuchać, a aby poczuła się zaopiekowana powinno się mówić z uprzejmością i wyrozumiałością oraz dać osobie uzależnionej szansę do wyjaśnienia swoich powodów do gry. Nie zważając na Twoją opinię dotyczącą podejścia osoby uzależnionej od hazardu nie powinieneś jej atakować, ani przerywać wypowiedzi. Jeśli jesteś osobą bliską dla uzależnionego, to pamiętaj, że aby pomóc osobie uzależnionej należy skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Nieważne jak dobre chęci Cię kierują w działaniu na rzecz osoby uzależnionej, to nie możesz zapomnieć o sobie i swoim zdrowiu. Takiej osobie należy pomóc i wesprzeć ją w całym procesie wychodzenia z uzależnienia. Chcąc się zaangażować w pomoc należy być dla niej wsparciem i z otwartością podchodzić do każdej inicjatywy zmiany ze strony osoby uzależnionej. Jeśli wiesz, że bliska Ci osoba jest uzależniona od hazardu, zaproponuj jej leczenie na terapii uzależnień, czy też pomoc w ośrodku odwykowym.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA