608 120 673

Jak wygląda leczenie nałogowych hazardzistów?

Hazard może być kuszącym źródłem rozrywki, ale dla niektórych osób staje się on tak wciągający, że z niewinnej zabawy zmienia się w nałóg, który niszczy życie i rujnuje finanse. Nałogowi hazardziści często tracą kontrolę nad swoim zachowaniem i potrzebują specjalistycznej pomocy, aby odzyskać zdrowie psychiczne oraz wrócić do rodziny, pracy, które często zaniedbał pod wpływem uzależnienia. Zobacz, na czym polega terapia dla hazardzisty.

Terapia uzależnień od hazardu – czym jest?

Terapia uzależnień od hazardu to proces leczenia, który ma na celu pomóc osobom nałogowo odwiedzającym kasyna i grającym na pieniądze w innych miejscach (loterie i gry liczbowe, automaty do gier, wyścigi konne, zakłady sportowe, gry na giełdzie Forex, audiotele) w zrozumieniu swojej choroby i opanowaniu instynktów wzywających do gry.

Terapia może wykorzystywać różne formy psychoterapii i ma na celu pomóc pacjentom w identyfikacji i zrozumieniu przyczyn swojego uzależnienia od hazardu. Pacjent z terapeutą opracowują indywidualny program wyjścia z nałogu i kontrolowania swoich impulsów hazardowych.

Terapia behawioralna – indywidualna lub grupowa

Leczenie nałogowych hazardzistów jest procesem złożonym i wymaga indywidualnego podejścia. Popularne są także seanse grupowe. Zastosowanie znajduje w nich głównie podejście behawioralne, koncentrujące się na rozpoznaniu źródła problemu i rozwiązaniu go u podstaw. Potem wyposaża się pacjenta w narzędzia do radzenia sobie ze złymi nawykami i zwalczania pokus.

Indywidualna terapia dla hazardzisty

Terapia dla hazardzisty to indywidualny proces terapeutyczny, który skupia się na potrzebach konkretnego pacjenta. Terapeuci pracują z hazardzistami, aby pomóc im zrozumieć źródła ich uzależnienia, identyfikować emocje i myśli z nimi związane. Może odbywać się to w formie spotkań lub terapii zamkniętej dla hazardzistów w specjalistycznym ośrodku.

Podczas terapii dla hazardzisty terapeuci często wykorzystują terapię poznawczo-behawioralną, która pomaga pacjentom zidentyfikować negatywne wzorce myślowe i zachowania, a potem zastąpić je zdrowszymi alternatywami. Pacjenci uczą się także rozwijać umiejętności radzenia sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami bez sięgania po hazard.

Terapia dla uzależnionych od hazardu – sesje grupowe

Terapia dla uzależnionych od hazardu to szerokie podejście terapeutyczne, które może obejmować różne formy terapii, w zależności od potrzeb pacjenta. Osoby uzależnione od hazardu często doświadczają wielu problemów emocjonalnych, społecznych i finansowych, dlatego terapia dla nich może obejmować terapię poznawczo-behawioralną, terapię rodzinna, terapię grupową oraz wsparcie finansowe.

Terapeuci pracujący z uzależnionymi od hazardu pomagają im nie tylko w radzeniu sobie z pokusami hazardowymi, ale także w rozwiązywaniu innych problemów, które mogą wynikać z uzależnienia, takich jak zadłużenie, problemy rodzinne czy depresja.

Konsultacja i dobór planu terapii – hazard

Ponieważ każdy przypadek jest unikalny, plan leczenia często jest dostosowywany do potrzeb konkretnego pacjenta. Uwzględnia przy tym jego historię, charakter, stopień uzależnienia. Wyróżniamy bowiem kilka etapów nałogu – fazę zwycięstw, fazę strat, fazę desperacji i fazę utraty nadziei. Od początkowego entuzjazmu, przez straty, aż po chęć ich odrobienia, która staje się obsesyjną myślą i motywacją dla kompulsywnych działań.

Ważne jest, aby osoby cierpiące z powodu nałogu wykazały chęć poddania się terapii dla uzależnionych od hazardu. Przy współpracy z dobrym terapeutą mogą osiągnąć zadowalające wyniki.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia uzależnienia od hazardu w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA