608 120 673

Kiedy uzależnienie można uznać za wyleczone i czy w ogóle?

Czy uzależnienie można wyleczyć? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, zwłaszcza gdy zna kogoś lub samodzielnie boryka się z nałogiem. Ośrodki terapii uzależnień wielokrotnie przyjmują tych samych pacjentów, którzy pod dłuższym okresie bez używek, powrócili do ich stosowania. Niektórzy uważają, że uzależnienia nie da się całkowicie wyleczyć, a jednak można spotkać się z terminem „osoby zaleczonej z alkoholizmu”. Jak to wygląda w praktyce? Kiedy uzależnienie można uznać za wyleczone i czy w ogóle da się całkowicie wyleczyć nałóg?

Na czym polega leczenie uzależnienia?

Uzależnienia nie da się wyleczyć tak samo, jak infekcji, odpowiednimi środkami farmakologicznymi i odpoczynkiem. Jest to dużo bardziej złożony problem, wymagający indywidualnego podejścia. Leczenie uzależnień odbywa się w specjalistycznych ośrodkach uzależnień, w których pracują doświadczeni terapeuci wykorzystujący sprawdzone metody behawioralne i psychologiczne.

Cała terapia przebiega kilkuetapowo. Pierwszym krokiem jest detoksykacja organizmu, czyli oczyszczenie ciała z nagromadzonych używek. Druga część leczenia polega na leczeniu psychicznym, które jest dużo bardziej skomplikowane. W tym zakresie terapeuta może działać tylko wtedy, gdy chory jest zdecydowany walczyć z nałogiem, a aby do tego doszło, musi uświadomić sobie wagę problemu. Leczenie psychiczne polega głównie na metodach psychoterapii mających na celu wprowadzenie zmian behawioralnych i zmian w myśleniu u osoby chorej.

Czy uzależnienie można całkowicie wyleczyć?

Jeżeli chodzi o uzależnienia, nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby. Wielu osobom udaje się porzucić nałóg i powrócić do normalnego funkcjonowania, jednak chory musi mieć na uwadze, że pokusa może powrócić w każdej chwili i jeden moment nieuwagi może zniweczyć całe starania, wynikające z terapii.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest utrzymanie ciągłości terapii. Systematyczne spotkania z terapeutą pomogą podtrzymać silną wolę i przekonanie, że warto utrzymać stan, który wypracowało się dużym wysiłkiem.

Kiedy uzależnienie uznaje się za wyleczone?

W przypadku uzależnień nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby. Często pojawia się natomiast pojęcie zaleczenia nałogu. Taki termin można wykorzystać w przypadku osoby, u której wystąpiło uśpienie objawów uzależnienia, to znaczy, że chory przestał korzystać z używki i wraca lub wrócił do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym i rodzinnym.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy pacjent osiągnie stan zaleczenia choroby, ponieważ proces walki z nałogiem jest indywidualny dla każdej osoby i zależny od wielu czynników. Czasem sukces można osiągnąć po upływie kilku miesięcy, choć częściej jest to wieloletni proces, polegający na stopniowym wypracowywaniu odpowiednich metod radzenia sobie z pokusą.

O zaleczeniu nałogu mówi się w momencie, gdy pacjent wzmocni swoją psychikę i nauczy się radzić sobie z problemami bez stosowania używki. W tym celu psychoterapeuta stara się wprowadzić do życia chorego nowe metody funkcjonowania i myślenia, które mają odwrócić uwagę od pokusy zażycia substancji odurzającej. W terapii stawia się na znalezienie pasji, hobby, które pomoże pokonać negatywne emocje i ułatwi znalezienie na nowo sensu w życiu. Kiedy nałogowiec zauważy, że w trudnych momentach potrzeba skorzystania z używki nie jest już tak silna i mogą ją zastąpić inne aktywności, np. spacer z ukochaną osobą, aktywność fizyczna, granie na gitarze, można uznać, że nałóg został zaleczony.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA