608 120 673

Na czym polega leczenie alkoholika?

Leczenie alkoholika to złożony proces, który obejmuje oczyszczenie ciała, duszy i umysłu. Pozwala choremu odzyskać sens i radość życia utracone w wyniku nałogu. Najczęściej terapia zaczyna się od przeprowadzenia odtrucia poalkoholowego, które oczyszcza organizm. Następnie terapeuta na podstawie wywiadu i diagnozy psychologicznej opracowuje indywidualny plan leczenia.

Leczenie alkoholika to coś znacznie więcej niż aplikowanie mu leków. Źle przeprowadzona „terapia” może skutkować kolejnym nałogiem, czyli uzależnieniem od farmaceutyków. W profesjonalnych klinikach z wykorzystaniem płynów infuzyjnych, leków, witamin, krystaloidów i elektrolitów odbywa się proces odtruwania. W dalszej części największą broń w walce z nałogiem stanowi psychoterapia. Dobrze opracowana i przeprowadzona nie tylko oczyszczają ciało, umysł i duszę alkoholika, ale też przygotowuje go do życia z dala od alkoholowych pokus, kiedy już opuści klinikę.

Odtrucie poalkoholowe

Osoby, które zgłaszają się na terapię leczenia uzależnień, zazwyczaj mają w organizmie szkodliwe substancje. Pierwszym etapem jest więc przeprowadzenie odtrucia, tak aby całkowicie pozbyć się toksyn i przygotować pacjenta do dalszej walki.

Odtrucie odbywa się w warunkach zamkniętych, w kameralnym miejscu, pod stałą opieką lekarzy. Celem jest stworzenie takich okoliczności, które sprawią, że chory poczuje się bezpiecznie i pewnie. Detoks to trudny etap całej terapii, dlatego odbywa się przy wsparciu ze strony lekarzy oraz psychologów. To wstęp do dalszej walki.

Psychoterapia

W leczeniu alkoholika ważne jest holistyczne podejście. Ten nałóg trawi nie tylko ciało, ale też umysł, dlatego wymaga wsparcia medycznego i psychologicznego. Terapia:

  • obejmuje zajęcia indywidualne i grupowe,
  • obejmuje szereg zajęć oraz form terapii, które angażują ciało i ducha,
  • jest opracowywana indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentem i diagnozy psychologicznej,
  • odbywa się w ośrodku zamkniętym terapii uzależnień, który pozwala uzależnionemu oderwać się od codzienności i tym samym wyciszyć się (inną opcją jest leczenie ambulatoryjne),
  • uświadamia choremu skalę problemu w odniesieniu do wszystkich stref życia,
  • przygotowuje go do samodzielnej walki z pokusami po zakończeniu terapii.

Kompleksowe leczenie alkoholika

Nie bez powodu mówi się, że alkoholikiem pozostaje się przez całe życie. Na abstynentów, którzy z sukcesem zakończyli odwyk, czeka po opuszczeniu kliniki wiele pokus. Walka z nimi jest łatwiejsza, kiedy chory zrozumie i w porę odczyta sygnały wysyłane przez organizm, które mogłyby świadczyć o głodzie alkoholowym. Przygotowany do walki z tymi niepokojącymi symptomami będzie wiedział, jak im zapobiegać i kontrolować pojawiające się impulsy. W drodze do pełnego wyzdrowienia kluczowe okazuje się wsparcie bliskich. To właśnie oni bardzo często stanowią najsilniejszą motywację dla osoby, która zgłasza się na terapię. Uświadomienie sobie rodzaju i skali wyrządzanych im szkód, to ważny krok w walce o trzeźwość.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia alkoholizmu w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA