Uwolnij siebie !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zmień się - warto !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Odkryj świat na nowo !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
W Wielkiej Brytanii mefedron jest uznawany za jeden z najpopularniejszych narkotyków. W Polsce pojawił się jako dopalacz w 2009 roku. Rok później substancja została delegalizowana i obecnie traktowana jest na równi z innymi narkotykami. Dlaczego? Jak wyjść z uzależnienia od mefedronu?
Mefedron to inaczej 4-metylometkatynon (4-MMC). Jego działanie opiera się na psychoaktywności, de facto jest to środek o bardzo silnym działaniu psychoaktywnym i uzależniającym. Osoby zażywające mefa (podobnie jak w przypadku innych niebezpiecznych narkotyków bardzo szybko zaczęto stosować skróconą nazwę substancji) nie odczuwają głodu i zmęczenia, niczym się nie martwią. Oprócz właściwości stymulujących mefedron wywołuje również efekty emocjonalno-społeczne. Wpływa na zwiększone wydzielanie serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny.
Działanie mefedronu z pozoru może się wydawać korzystne. Substancja wywołuje silne uczucie szczęścia i podniecenia, dodaje energii. Ponadto, zmniejsza zahamowania i potęguje chęć interakcji z innymi ludźmi. Krótkotrwale może również wpływać na poprawę uważności i skupienia. Z drugiej strony, w większych dawkach lub w połączeniu z innymi substancjami mefedron może powodować zniekształcenia percepcyjne i wywoływać halucynacje. Działanie mefedronu przekłada się również na sferę fizyczną. Substancja znacząco zwiększa poziom energii, co prowadzi do uczucia niezmordowania. Jednocześnie po zażyciu mefedronu obserwuje się przyspieszenie akcji serca i wzrost ciśnienia, a także zwiększoną potliwość i wzrost temperatury ciała.
Efekty mefedronu pojawiają się zwykle w ciągu 15–45 minut od zażycia i utrzymują się przez około 2–4 godziny. Po ustąpieniu działania użytkownicy często odczuwają tzw. „zjazd” – uczucie zmęczenia, rozdrażnienia lub przygnębienia.
Uzależnienie od mefedronu można rozpoznać poprzez obserwację charakterystycznych objawów fizycznych, psychicznych oraz behawioralnych. Fizyczne symptomy mogą obejmować przyspieszone bicie serca, nadmierne pocenie się, drżenie rąk oraz problemy z oddychaniem. W zakresie zachowań osoba uzależniona może wykazywać skłonność do częstego używania mefedronu pomimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i zawodowych. Dodatkowo, utrata kontroli nad ilością spożywanego mefedronu, wycofanie się z dotychczasowych zainteresowań na rzecz jego używania oraz pojawienie się objawów abstynencyjnych w przypadku przerwania stosowania substancji, mogą również wskazywać na istnienie problemu z uzależnieniem od mefedronu.
Zażywanie mefedronu wiąże się z krótkoterminowymi i długoterminowymi skutkami, które obejmują zarówno sferę psychiczną, jak i fizyczną.
Krótkoterminowe skutki zażywania mefedronu obejmują:
Długoterminowe skutki zażywania mefedronu obejmują:
Ograniczenie głodu czy zmęczenia to wyłącznie pozorne atuty zażywania 4-MMC. W praktyce środek w bardzo krótkim czasie uzależnia, w rezultacie czego nie można się powstrzymać przed sięgnięciem po kolejną dawkę i następną… Pułapka, w jaką wpada użytkownik mefedronu praktycznie w niczym nie różni się od tych, jakie zastawiają na nas inne środki psychoaktywne. W miarę przyjmowania kolejnych dawek w organizmie rośnie zapotrzebowanie na wymienione powyżej związki chemiczne, a więc serotoninę, dopaminę i noradrenalinę.
W wyniku wydzielania się w organizmie serotoniny produkowanej pod wpływem substancji psychoaktywnej rozregulowany zostaje naturalny mechanizm wydzielania i syntetyzowania hormonu. W wyniku tego użytkownik mefedronu zaczyna odczuwać zwiększone zapotrzebowanie na serotoninę, któremu organizm w krótkim czasie nie jest w stanie sprostać samodzielnie. To prowadzi do przyjęcia kolejnej dawki substancji psychoaktywnej, a zarazem dalszego zaburzania naturalnej gospodarki hormonalnej organizmu.
Mefedron działa intensywnie, ale krótko. Szacuje się, że efekt po zażyciu utrzymuje się około 1 godziny. Dlatego też w większości przypadków uzależnienie od 4-MMC może być bardziej groźne niż od innych substancji psychoaktywnych, w tym kokainy. Ze względu na swoje działanie mefedron szybko i silnie uzależnia psychicznie. Pod tym względem substancja jest porównywana do ecstasy oraz amfetaminy.
Odstawienie mefedronu, szczególnie po długotrwałym lub intensywnym używaniu, prowadzi do wystąpienia nieprzyjemnych objawów zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Mefedron nie wywołuje silnego uzależnienia fizycznego, jednak jego wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu często prowadzi do silnej zależności psychicznej.
Najczęstsze objawy odstawienia mefedronu obejmują:
Objawy odstawienia mefedronu mogą trwać od kilku dni do kilku tygodni, co zależy przede wszystkim od intensywności zażywania substancji. W początkowym okresie najczęściej dominują symptomy fizyczne, które z czasem ustępują miejsca objawom psychicznym, takim jak drażliwość czy obniżony nastrój.
Odstawienie mefedronu wiąże się z odczuwaniem nieprzyjemnych, dolegliwych skutków związanych z zespołem abstynencyjnym. To sprawia, że samodzielne wyjście z nałogu jest praktycznie niemożliwe. Niezbędne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Terapia uzależnienia obejmuje dwa etapy:
Celem detoksu jest oczyszczenie organizmu z substancji toksycznej. Jednak ze względu na fakt, iż skutki odstawienia mefedronu praktycznie uniemożliwiają osobie uzależnionej wytrwanie w abstynencji, w trakcie detoksu wdrażana jest farmakologiczna terapia zastępcza. Jej celem jest złagodzenie dyskomfortu związanego z oczyszczaniem organizmu, a jednoczenie poprawa funkcji życiowych. Zakończony z powodzeniem detoks umożliwia podjęcie psychoterapii. Zadaniem psychoterapii w leczeniu uzależnienia od mefedrony przepracowanie problemów i sposobów radzenia sobie z trudnościami. Zapoznaj się z ofertą naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień!
Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...
Dowiedz się więcej !Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...
Dowiedz się więcej !Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...
Dowiedz się więcej !Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...
Dowiedz się więcej !