608 120 673

Jak się zabrać za leczenie narkomanii?

leczenie narkomaniiW tytule tego artykułu postawiliśmy sobie dwa bardzo ważne pytania. Pierwsze o to, jak rozpocząć leczenie narkomanii, drugie o to gdzie zgłosić się na terapię uzależnień. Zacznijmy od udzielenia odpowiedzi na to drugie. Ośrodki odwykowe dla narkomanów są zlokalizowane na terenie całego kraju. Te oferujące leczenie w trybie stacjonarnym (wciąż zwyczajowo nazywanym trybem leczenia zamkniętego) najczęściej znajdują się pod miastem, te zajmujące się prowadzeniem terapii w trybie ambulatoryjnym możemy znaleźć także w ścisłym centrum miast takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk. Lokalizacja ośrodka odwykowego nie ma znaczenia dla terapii antynarkotykowej, o ile – z różnych względów – nie zależy nam na podjęciu leczenia z dala od domu. Wówczas możemy kierować się geolokalizacją ośrodka i wybrać malowniczo ulokowaną placówkę nad morzem lub też wybrać ośrodek o najlepszej renomie. Pacjentów z terenu miasta Warszawa i najbliższej okolicy zainteresowanych rozpoczęciem leczenia uzależnienia od narkotyków w trybie stacjonarnym zachęcamy do zapoznania się z ofertą Ośrodka terapii Ostoja z Grodziska Mazowieckiego. Nasz ośrodek jest jednym z tych malowniczo ulokowanych, których lokalizacja zapewnia spokój, komfort i dyskrecję, bez konieczności nadmiernego oddalania się od domu i rodziny.

Jak się za to zabrać? Rozpoczynamy leczenie narkomani. 

Narkomania to ciężka choroba, która prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu, a nawet śmierci chorego. Warto przy tym pamiętać, że mówiąc i pisząc o uzależnieniu od narkotyków ośrodki terapeutyczne odwołują się nie tylko do uzależnienia od substancji znanych nam jako narkotyki (tj.: marihuana, kokaina, amfetamina, heroina czy LSD), ale również innych substancji psychoaktywnych i odurzających, takich jak popularne dopalacze. Uzależnienie od narkotyków jest wiec zjawiskiem znacznie szerszym, niż zwykło się powszechnie uważać.

Podobnie jak każde inne uzależnienie, uzależnienie od narkotyków i substancji psychoaktywnych rozwija się etapowo. Najpierw eksperymentujemy z różnymi substancjami i kolekcjonujemy nowe doświadczenia. Później zaczynamy przyjmować te substancje okazjonalnie, np. podczas spotkania ze znajomymi lub jako formę odreagowania stresu. Z czasem sięganie po daną substancję przeradza się nawyk, a ten skutkuje uzależnieniem. Choroba postępuje przede wszystkim ze względu na zawarte w narkotykach i innych substancjach psychoaktywnych środki odurzające, które w początkowej fazie uzależnienia wprowadzają nas w dobry nastrój i pozwalają oderwać się od problemów. Podobnie działa w tym zakresie mechanizm uzależnienia od alkoholu. Bardzo często po substancję odurzającą zaczynamy sięgać po to, żeby poczuć się lepiej. Na początkowych etapach poprawę za źródło poprawy nastroju uważamy sprzyjające okoliczności spotkania z przyjaciółmi, później orientujemy się, że to nie przyjaciele, a substancja odurzająca odpowiada za nasz dobry humor i zaczynamy po nią sięgać niezależnie od okoliczności społecznych. Kiedy dochodzi do uzależnienia organizmu, po substancję odurzającą nie sięgamy już dla przyjemności, ale dlatego, że wydaje nam się, że bez niej nie przetrwamy ani chwili dłużej. Jak przerwać to zaklęte koło?

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia leczenia narkomani, jak w przypadku każdego innego uzależnienia, jest uświadomienie sobie problemu i przyznanie się przed samym sobą (a często również przed najbliższymi), że faktycznie mamy problem. Wcześniejsze próby podjęcia leczenia ze względu na przymus ze strony rodziny najczęściej będą nieudane. Dopóki osoba chora nie zaakceptuje faktu swojej choroby, dopóty nie rozpocznie ona faktycznej pracy terapeutycznej, a wszelkie formy odwyku będą działały wyłącznie na krótką metę.

Drugim krokiem jest wybór dobrego ośrodka. Ze względu na wyższą skuteczność chorym chcącym wyjść z nałogu poleca się przede wszystkim tryb stacjonarny.

Terapia antynarkotykowa w trybie stacjonarnym – Warszawa i okolice 

Leczenie uzależnień od narkotyków w trybie stacjonarnym oferuje m.in. nasz ośrodek Centrum Ostoja w Grodzisku Mazowieckim. Naszym pacjentom zapewniamy komfortowe pokoje z nowocześnie wyposażonymi łazienkami, a także dostęp do w pełni wyposażonej kuchni i salonu. Ośrodek dysponuje również dużym ogrodem, który sprzyja relaksowi i refleksji na świeżym powietrzu. Prowadząc terapię w trybie stacjonarnym nie tylko pomagamy pacjentom wyjść z choroby, ale jednocześnie uczymy ich normalnego funkcjonowania w rzeczywistości bez narkotyków. Sprzyja temu domowa atmosfera ośrodka, w którym obok zajęć terapeutycznych nasi podopieczni wykonują także codzienne czynności, takie jak przyrządzanie posiłków, pranie czy sprzątanie. Nasze doświadczenie pokazuje, że prowadzona w ten sposób terapia stacjonarna przynosi lepsze rezultaty niż zamykanie chorych w złotych klatkach, w których ich jedynym obowiązkiem jest przeżycie dnia bez substancji psychoaktywnej. W realiach życia codziennego chorzy będą musieli nie tylko przeżyć bez substancji, ale również wywiązać się z powierzonych im obowiązków. Jeśli nie będą tego nauczeni, stres związany z nowymi obowiązkami może spowodować powrót do nałogu.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA