608 120 673

Uzależnienia wśród osób starszych

Problem uzależnień nie dotyczy tylko osób młodych. Wręcz przeciwnie, do ośrodków leczenia uzależnień bardzo często trafiają także osoby starsze, które również potrzebują pomocy w walce z nałogiem. Uzależnienie u osoby starszej jest niebezpieczne, ponieważ wielokrotnie bywa bagatelizowane, bo przecież leki, które bierze senior, zostały zalecone przez lekarza, więc ich stosowanie nie powinno być groźne. Jak przebiega uzależnienie u osoby starszej i jakie są zagrożenia z nim związane.

Od czego najczęściej uzależniają się seniorzy?

Osoby starsze stanowią największą grupę konsumentów leków, najczęściej też cierpią na różnego rodzaju dolegliwości, związane z wiekiem i to nie tylko ze strony fizycznej, ale też psychicznej. Seniorzy wielokrotnie zmagają się z samotnością oraz poczuciem przemijającego czasu, co może doprowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń psychicznych, dla których ukojeniem bywają środki farmakologiczne lub alkohol, które są dla nich łatwo dostępne.

Dlaczego uzależnienie osoby starszej jest tak niebezpieczne?

Uzależnienie może być dla seniora poważnym problemem. Wynika to między innymi z zaburzeń funkcjonowania wątroby, które są bardzo powszechne u osób starszych. Takie zmiany wpływają zarówno na metabolizm leków, jak i alkoholu, co przyczynia się do tego, że seniorzy są bardziej narażeni na skutki uboczne uzależnień. Ponadto w starszym wieku stan odurzenia częściej prowadzi do przyspieszenia demencji, pogorszenia wzroku, zwiększa także ryzyko upadków, które dla seniorów są szczególnie groźne i mogą skończyć się całkowitą zależnością od drugiej osoby.

Kolejne zagrożenie wynika z faktu, że starsze osoby często mają słabszy układ odpornościowy, co oznacza, że ​​są bardziej podatne na infekcje i choroby. Uzależnienie może osłabić ich zdolność do walki z chorobami, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Co więcej, uzależnienie dla osób starszych stanowi duże obciążenie finansowe, które może znacznie podkopać ich budżet. W efekcie może to doprowadzić do niewypłacalności lub długów.

Eksperci ostrzegają również, że seniorzy powinni uważać nawet na małe dawki substancji uzależniających. Ilość alkoholu lub leku, która u młodszej osoby nie wyrządzi żadnych szkód, może być dużo groźniejsza dla osoby starszej i spowodować poważne problemy ze zdrowiem.

Dlaczego seniorzy często nadużywają leki i alkohol?

Osoby starsze zmagają się z wieloma trudnościami życia codziennego, wynikającymi między innymi z pogarszającej się sprawności, ale także ze zmiany trybu życia. Dla seniora przejście na emeryturę bywa poważną zmianą, z którą nie potrafi poradzić sobie emocjonalnie. Nagle nie ma po co wstawać każdego dnia, ograniczone zostają spotkania z innymi ludźmi, co prowadzi do izolacji i samotności. Pogorszenie stanu zdrowia sprzyja nadużywaniu leków, zwłaszcza gdy senior nie potrafi pogodzić się z upływającym czasem i coraz bardziej widocznymi oznakami starzenia.

Do najczęstszych przyczyn nadużywania leków i alkoholu przez osoby starze zaliczamy:

  • Ból i choroby przewlekłe;
  • Osamotnienie i depresję;
  • Problemy finansowe;
  • Zmianę stylu życia;
  • Brak wiedzy o szkodliwości nadużywania substancji – niektórzy starsi ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy ze szkodliwych skutków nadużywania alkoholu lub leków, zwłaszcza jeśli używali ich przez długi czas na receptę;
  • Nadużywanie alkoholu lub leków w przeszłości — osoby starsze, które nadużywały alkoholu lub leków w przeszłości, mają większe ryzyko powtórzenia tego zachowania w starszym wieku.

Osoby starsze nadużywające szkodliwych substancji często nie zdają sobie sprawy, jak destrukcyjne jest ich zachowanie. Bliscy seniorów powinni więc obdarzyć ich odpowiednią opieką i w razie konieczności nakłonić do rozpoczęcia profesjonalnej terapii uzależnień.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA