608 120 673

Na czym polega leczenie uzależnień?

Uzależnienie to choroba, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Jednocześnie często jest na tyle silna, że nie sposób uporać się z nią bez odpowiedniego wsparcia i fachowej pomocy. Terapia uzależnień często jest długotrwała i trudna. Dowiedz się, na czym polega.

Uzależnić się można tak naprawdę od wszystkiego. Do najczęściej spotykanych nałogów należą jednak:

Dość powszechny jest też seksoholizm i uzależnienie od zakupów. Coraz częściej mamy także do czynienia z uzależnieniem od nowych technologii. Warto pamiętać, że uzależniony umysł działa inaczej niż ten zdrowy, przez co bardzo częste są przypadki pacjentów, którzy zmagają się z wieloma nałogami jednocześnie lub z porzuceniem jednego radzą sobie, popadając w kolejny.

Cel leczenia uzależnień

Głównym celem leczenia uzależnień jest wyzwolenie pacjenta od używek lub innych czynników, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie. Podczas terapii odwykowej kładzie się nacisk na wypracowanie nowych, zdrowych schematów postępowania i poznanie mechanizmów nałogu. Pacjent powinien  nie tylko dokonać zmiany zachowania, ale też postawy czy przekonań. Ważny jest aspekt relacji międzyludzkich oraz sposób reakcji na trudne sytuacje i stres.

Podstawa terapii uzależnień

Podstawą terapii uzależnień powinna być chęć leczenia wyrażona przez chorego. Ważne, by uświadomił on sobie, że ma problem, którego nie jest w stanie opanować bez pomocy. Niestety wielu uzależnionych żyje w stanie ciągłego wyparcia i próbuje usprawiedliwiać swoje zachowanie. W takich przypadkach pomocna może okazać się konfrontacją z bliską osobą. Niekiedy do zgłoszenia się na odwyk może przekonać chorego tylko poważne zdarzenie z rzeczywistością – zwolnienie z pracy, spowodowanie wypadku pod wpływem przyjmowanych substancji, aresztowanie związane z nałogiem itp.

Najlepszym pierwszym krokiem, który może podjąć uzależniony, jest zgłoszenie się do ośrodka terapii uzależnień – w Polsce nie brakuje tego typu placówek. Ośrodki odwykowe mogą działać prywatnie lub być dotowane ze Skarbu Państwa – możliwe jest więc nieodpłatne podjęcie leczenia.

Jak wygląda terapia odwykowa w ośrodku?

Ośrodki leczenia uzależnień zwykle działają według podobnego schematu. Najskuteczniejsza jest terapia w formie stacjonarnej – tzn. wiążąca się z pobytem w ośrodku przez określony czas (najczęściej przynajmniej 30 dni w przypadku pierwszego pobytu). Pierwszym etapem jest w tym przypadku detoks, czyli odtrucie. Polega ono po prostu na odstawieniu uzależniającego czynnika. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku alkoholu, narkotyków czy leków. Detoks oczyszcza organizm i eliminuje objawy fizyczne nałogu.

Następnie można przystąpić do właściwego leczenia uzależnień. Jego najważniejszym elementem jest psychoterapia – zarówno indywidualna, jak i grupowa. Kluczowe jest wypracowanie nowych schematów zachowań i postaw oraz wsparcie otrzymane od grupy. Terapię warto kontynuować także po opuszczeniu ośrodka – zwiększa to szansę na pozostanie na właściwym torze.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA