608 120 673

Jak uzależniają się kobiety a jak mężczyźni?

Choć każdy człowiek może uzależnić się od określonych substancji lub ryzykownych zachowań, na niektóre nałogi bardziej narażone są kobiety, a na inne mężczyźni. Od czego to zależy? Jak uzależniają się panie, a jak panowie?

Jak powstaje nałóg?

W szpony nałogu wpada się stopniowo. Nikt nie uzależnia się z dnia na dzień, i choć jedne substancje uzależniają szybciej, a inne wolniej, cały proces może być niezauważony przez osobę, której życiem coraz częściej zaczynają rządzić używki.

Każde uzależnienie zaczyna się niewinnie, często od niewielkich ilości, drinka ze znajomymi, niewielkiej dawki amfetaminy podczas imprezy, jednej partyjki pokera. Z czasem jednak etapy korzystania z czynnika uzależniającego stają się częstsze i trwają dłużej. W pewnym momencie zauważamy, że zmienia się nasza psychika i nie możemy przestać myśleć o wieczornym kieliszku whisky lub kolejnej dawce leku, który pomaga nam się rozluźnić. U kobiet i u mężczyzn etapy uzależnienia mogą przebiegać w nieco inny sposób.

Od czego szybciej uzależniają się kobiety?

Na tempo oraz skłonność uzależnienia wpływa wiele czynników, które są niezależne od płci, między innymi genetyka, środowisko, w jakim się żyje, problemy, z jakimi zmaga się dana osoba, historia życia, choroby, itp. Mimo tego istnieją pewne różnice, między innymi w przebiegu procesów metabolicznych czy funkcjonowania układu hormonalnego, które mogą wpływać na zwiększoną podatność uzależnienia od substancji psychoaktywnych u kobiet. Jest to związane również z większą skłonnością do przeżywania stresu oraz częstszą chęcią ucieczki od emocji.

Warunki psychologiczne i biologiczne wpływają również na to, że kobiety mogą szybciej uzależnić się od alkoholu. Ma na to wpływ kilka czynników. Jedną z głównych przyczyn takiego zjawiska jest szybsze wchłanianie i metabolizowanie alkoholu przez organizm kobiety. Według badań kobiety upijają się szybciej przed miesiączką, a wolniej w fazie przedowulacyjnej. Co więcej, kobiety częściej piją w ukryciu przed innymi, ponieważ tzw. damskie picie dla wielu pań stanowi powód do wstydu, a ukrywanie się z kolei zwiększa poziom stresu i może potęgować chęć sięgania po używkę.

Od czego szybciej uzależniają się mężczyźni?

Niektórzy twierdzą, że mężczyźni wolniej uzależniają się od alkoholu, ale też chętniej po niego sięgają w pierwszej kolejności, ponieważ „męskie picie” nie jest tematem tabu, a piwko czy drink z kolegami to dla wielu panów możliwość rozluźnienia i złapania oddechu od codziennego życia. Wśród mężczyzn wyróżnia się większy odsetek osób uzależnionych od hazardu, pornografii czy gier komputerowych.

Skłonność do uzależnień, a genetyka

Pomimo pewnych statystyk, każdy przypadek uzależnienia jest inny i nie rzadko spotykane są przypadki, gdy mężczyzna szybciej uzależnia się od alkoholu, niż kobieta oraz takie, gdzie kobieta wpada w nałóg hazardu. Niektóre badania wykazują, że w grupie ryzyka wystąpienia choroby alkoholowej znajdują się osoby, których bliscy krewni zmagali się z problemem alkoholizmu. Oznacza to, że pewne mutacje genetyczne, do których dochodzi w organizmie osób, nadużywających alkohol, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby u potomstwa. W większości przypadków tzw. dziedziczenie uzależnienia wynika raczej z sytuacji społecznej i rodzinnej. Dziecko, które wyrasta w środowisku alkoholików, może w przyszłości cierpieć na różne zaburzenia psychiczne, które sprzyjają sięganiu po środki odurzające i dotyczy to praktycznie każdej formy uzależnienia, nie tylko od napojów wysokoprocentowych, ale też narkotyków, środków psychoaktywnych czy leków.

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA