608 120 673

Lekomania – jakie ma formy?

Lekomania, znana również jako lekozależność, to uzależnienie od farmaceutyków stosowanych w ilościach przekraczających zalecenia medyczne. Osoby cierpiące na ten nałóg często używają leków, aby zmniejszyć ból fizyczny lub psychiczny albo wywołać pożądane stany emocjonalne. Ta forma uzależnienia, podobnie jak alkoholizm czy narkomania, często jest sposobem na nieregulowane emocje. W chwilach dyskomfortu osoba cierpiąca na lekomanię sięga po leki jako swoiste „rozwiązanie”. Różne rodzaje lekomanii zależą od rodzaju stosowanych środków. Tekst omawia najczęściej występujące formy lekozależności, wskazując na grupy szczególnie podatne na ten problem. Poruszymy także kwestię metod leczenia uzależnienia od leków.

Najczęściej występujące rodzaje lekozależności

Początkowo uzależnienie od leków może mieć łagodną postać – stosowanie ich w celu złagodzenia sporadycznych dolegliwości. Z czasem jednak, gdy leki zaczynają być używane regularnie jako środek „zapobiegawczy” wobec potencjalnych problemów fizycznych lub psychicznych, sytuacja staje się bardziej niebezpieczna. Ta stopniowa eskalacja od sporadycznego do regularnego stosowania leków jest często niezauważalna dla samej osoby uzależnionej, co prowadzi do pogłębienia nałogu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak łatwo przekroczyć granicę pomiędzy leczeniem a nadużywaniem leków.

Przyczyny nadużywania leków są często proste: od bólu i bezsenności, przez dążenie do poprawy samopoczucia, po poszukiwanie pobudzenia czy euforii. Trzy najczęstsze formy lekozależności to:

  • uzależnienie od środków przeciwbólowych – może to być uzależnienie od opioidów, ale także od leków nienarkotycznych, jak paracetamol czy aspiryna;
  • uzależnienie od leków nasennych – głównie benzodiazepiny i barbiturany, które mogą powodować silne uzależnienie;
  • uzależnienie od środków uspokajających – często dotyczy łatwo dostępnych leków zawierających substancje uzależniające, które mogą również wywoływać euforię.

Uzależnienie krzyżowe i społeczna wrażliwość

Lekomania może być ukryta, co czyni ją szczególnie podstępnym nałogiem. Często występuje uzależnienie krzyżowe, szczególnie w przypadku alkoholu i benzodiazepin, gdzie tabletki są popijane alkoholem, zwiększając ryzyko i trudność wykrycia problemu.

Podatność na uzależnienie

Społeczna preferencja farmakoterapii nad psychoterapią sprzyja rosnącej lekozależności. Osoby z problemami psychicznymi często wybierają leki zamiast psychoterapii, zwiększając ryzyko uzależnienia. Osoby cierpiące na przewlekły ból są również w grupie ryzyka, gdyż długotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych sprzyja lekomanii.

Metody leczenia lekozależności

Leczenie lekomanii jest podobne do terapii innych uzależnień chemicznych. Zazwyczaj rozpoczyna się od detoksykacji, by oczyścić organizm z toksyn. Po odtruciu następuje psychoterapia, która może być równie wymagająca i czasochłonna jak leczenie alkoholizmu czy narkomanii.

Walka z lekomanią – możesz ją wygrać

Lekomania, czyli uzależnienie od leków, często służy do radzenia sobie z bólem fizycznym, psychicznym lub regulacji emocji. Najczęstsze formy lekomanii obejmują uzależnienie od środków przeciwbólowych, leków nasennych i uspokajających, z różnymi substancjami uzależniającymi. Uzależnienie krzyżowe, szczególnie między alkoholem a benzodiazepinami, komplikuje wykrycie i leczenie tego nałogu. Leczenie lekomanii, podobnie jak innych uzależnień, zazwyczaj rozpoczyna się od detoksykacji, po której następuje długotrwała psychoterapia.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia lekomanii w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA