608 120 673

Lekomania przyczyny i skutki uzależnienia od leków

Przyjmowanie leków powinno pomagać w powrocie do zdrowia, tymczasem dla wielu osób stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.  Chodzi o sytuację, w której przyjmowanie farmaceutyków odbywa się niezgodnie z zaleceniami, a obejmuje przekraczanie dopuszczalnych dawek, popijanie leków alkoholem i inne działania, które stopniowo wyniszczają organizm. Uzależnienie może mieć różne przyczyny, ale jego skutki są tragiczne. Chyba że w odpowiednim momencie zostanie wdrożone leczenie.

Przyczyny lekomanii – dlaczego ludzie uzależniają się od leków?

Nie zawsze uzależniamy się od leków z premedytacją, świadomie i dobrowolnie. Czasem dzieje się to przez przypadek, gdy np. zachorujemy, cierpimy z powodu kontuzji i leczymy się na własną rękę. Osoby cierpiące na stałe dolegliwości mogą zacząć nadużywać leków przeciwbólowych, by odczuć ulgę. W miarę upływu czasu organizm przyzwyczaja się do tych substancji, co wymusza potrzebę zwiększenia dawek, a potem do uzależnienia.

Bardzo często u podstaw lekomanii leży także depresja. Osoby zmagające się z lękami lub innymi problemami psychicznymi często sięgają po leki psychotropowe, by złagodzić swoje dolegliwości. Problemem staje się to, gdy osoba traci kontrolę nad ich stosowaniem i zaczyna przyjmować je nadmiernie, próbując złagodzić swoje cierpienie, zamiast określić jego przyczyny i spróbować je zniwelować.

Wreszcie bywa, że przyczyna uzależnienia jest presja społeczna. Współczesne społeczeństwo często narzuca nam wysokie standardy i oczekiwania. Osoby, które nie radzą sobie z presją czy szybkim tempem życia, konkurencją w pracy itd. mogą zacząć sięgać po leki, aby poprawić swoje samopoczucie, koncentrację lub wydajność. To może doprowadzić do uzależnienia od leków na receptę lub tych dostępnych bez recepty.

Czy każdy jest tak samo narażony na uzależnienie od leków? Niewątpliwie genetyka też może odgrywać rolę w predyspozycji do uzależnień. Jeśli ktoś ma rodzinne historie związane z nałogami, może być bardziej podatny na nie w dorosłym życiu.

Skutki uzależnienia od leków – do czego prowadzi lekomania?

Skutki uzależnienia od leków mogą być katastrofalne dla samego uzależnionego, jego rodziny i społeczeństwa. Do najpoważniejszych i najczęściej występujących skutków lekomanii zalicza się:

  • nadmierne stosowanie leków może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Przykłady to uszkodzenie narządów wewnętrznych, problemy z układem pokarmowym, zaburzenia sercowo-naczyniowe i wiele innych,
  • uzależnienie od leków często prowadzi do problemów psychicznych, takich jak depresja, lęki, zaburzenia osobowości i inne. Osoba uzależniona od leków może stawać się agresywna lub odizolowana społecznie,
  • kupowanie leków na czarnym rynku lub nadmierne wydawanie pieniędzy na leki może prowadzić do poważnych problemów finansowych. Osoba uzależniona często traci kontrolę nad swoimi finansami, a nawet popada w długi,
  • uzależnienie od leków często sprawia, że nałogowiec przestaje dbać o inne ważne aspekty życia, takie jak relacje rodzinne, praca czy edukacja. To może prowadzić do bezrobocia, rozpadu związku czy niepowodzeń w nauce,

Lekomania to stan, w którym człowiek uzależnia się od stosowania różnych rodzajów leków, niezależnie tego, czy faktycznie ich potrzebuje, czy zostały przepisane przez lekarza. To rodzaj nałogu, który często pozostaje niezauważony przez otoczenie, a przez to jest jeszcze bardziej niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia lekomanii w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA