608 120 673

Uzależnienie od leków – jak rozpoznać i leczyć lekomanię?

Szacuje się, że z uzależnieniem od leków boryka się nawet 30 procent społeczeństwa, choć wiele przypadków nie zostało zdiagnozowanych czy zgłoszonych. To efekt tego, że do brania leków podchodzimy beztrosko, podczas gdy stosunkowo szybko prowadzą one do uzależnienia i są równie destrukcyjne w swoim działaniu jak narkotyki czy alkohol. Zobacz, jak rozpoznać chorobę i jakie metody leczenia lekomanii można zastosować po jej rozpoznaniu.

Uzależnienie od leków polega na chronicznym i niestabilnym stosowaniu leków, pomimo negatywnych konsekwencji zdrowotnych, społecznych i osobistych. Osoby uzależnione od leków często sięgają po różnego rodzaju substancje, takie jak opioidy, benzodiazepiny, czy amfetaminy.

Przyczyny uzależnienia od leków

Są różne przyczyny, dla których ludzie wpadają w pułapkę lekomani. Zazwyczaj zaczyna się od odczuwania bólu i szukania sposobów na jego złagodzenie. Jeśli jednak leczymy objawy, a nie przyczynę, to oznacza zazwyczaj długie i nieefektywne przyjmowanie substancji działających na układ nerwowy. Organizm zamiast funkcjonować lepiej – przyzwyczaja się do leków i ma większą tolerancję na nie, co wymusza sukcesywne zwiększanie dawek. Aż całkiem tracimy nad nimi kontrolę.

Objawy uzależnienia od leków

Rozpoznanie uzależnienia od leków może być trudne, ponieważ objawy są różnorodne i mogą być mylone z innymi problemami zdrowotnymi. Warto jednak znać kilka powszechnych objawów, które mogą wskazywać na problem i wymagać leczenia uzależnień lekowych. Im szybciej się ono rozpocznie, tym większa szansa na zerwanie z nałogiem.

Osoby uzależnione mogą zdobywać recepty od różnych lekarzy, podając różne powody, dla których potrzebują leków. Jest to znane jako „doctor shopping” i może prowadzić do nadużywania substancji. Większą skłonność do uzależnienia od leków mają osoby z obciążeniami genetycznymi oraz takie, które wychowują się w patalogicznych środowiskach.

Cierpiący na uzależnienie od leków ma większą tolerancję na zawarte w nich substancje i może przyjmować coraz większe dawki. Poza tym, przyjmuje je w sposób niezgodny z zaleceniami lekarskimi – przekracza zapisane dawki, popija leki alkoholem czy miesza ze sobą różne substancje. Jak typowy nałogowiec zaniedbuje obowiązki i zainteresowania, izoluje się społecznie. Bardzo często uzależnieniu towarzyszą problemy zdrowotne, w tym uszkodzenia narządów, choroby serca, zaburzenia psychicznych i wiele innych.

Diagnoza i leczenie lekomani

Jeśli podejrzewasz, że ktoś w Twoim otoczeniu cierpi na uzależnienie od leków, ważne jest, aby pomóc mu w uzyskaniu pomocy profesjonalnej. Diagnoza zaburzenia powinna być dokładna i opierać się na badaniach przeprowadzonych przez doświadczonych specjalistów, takich jak psychiatrzy czy terapeuci uzależnień. Bardzo często miejscami, w których szuka się pomocy są ośrodki leczenia uzależnień od leków. W takich miejscach pacjenci otrzymują kompleksową pomoc – od diagnozy, przez detoks, aż po odstawienie i terapię behawioralną.

Leczenie uzależnienia od leków jest procesem skomplikowanym i wymaga przejścia przez kilka etapów. Pierwszym krokiem w leczeniu lekomani jest zwykle odstawienie substancji i detoks. To proces, w którym organizm jest oczyszczany z substancji uzależniających pod nadzorem lekarzy. W ośrodku leczenia lekomanii stosuje się także terapię behawioralną, która pomaga osobie uzależnionej zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia i przyswajać inne strategie radzenia sobie z emocjami i stresem.

Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia lekomanii w Warszawie!

Uzależnienia

Alkoholizm

Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...

Dowiedz się więcej !
Hazard

Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...

Dowiedz się więcej !
Narkomania

Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...

Dowiedz się więcej !
Lekomania

Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...

Dowiedz się więcej !
© 2024 Copyright by CENTRUM-OSTOJA