Uwolnij siebie !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zmień się - warto !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Odkryj świat na nowo !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Choroba alkoholowa rzutuje na wszystkie sfery życia osoby uzależnionej i jej rodziny. Substancje zawarte w alkoholu etylowym sprawiają, że samodzielnie trudno pokonać nałóg i rozpocząć nowe życie w trzeźwości. Dlatego istotną rolę w walce z uzależnieniem odgrywa leczenie.
Leczenie uzależnienia do alkoholu to proces długofalowy, w ramach którego osoby chore mogą liczyć na profesjonalne wsparcie terapeutów wyspecjalizowanych w leczeniu uzależnień. Jak wygląda leczenie uzależnień od alkoholu?
Choroba alkoholowa jest chorobą postępującą. Wynika ona z fizycznego i psychicznego uzależnienia od alkoholu. Aby wyjść z nałogu chory musi sobie uświadomić wagę swojego problemu i skorzystać z fachowej pomocy. Gotowość do skorzystania z pomocy jest bardzo ważna, ponieważ alkoholicy mają tendencję do zaprzeczania chorobie. Dopiero samodzielne próby uzyskania trzeźwości, którym towarzyszą objawy zespołu abstynencyjnego uświadamiają im, że siłą woli nie są w stanie pokonać nałogu.
Leczenie uzależnień od alkoholu jest realizowane przez wyspecjalizowane ośrodki. To w nich warto szukać pomocy. Rozmowa ze specjalistą pomoże:
Znaczenie podczas leczenia choroby alkoholowej ma rozpoznanie:
Leczenie alkoholizmu może przybrać wiele form:
Za najbardziej skuteczne uznaje się leczenie w ośrodku zamkniętym. Wynika to przede wszystkim z intensywności terapii oraz możliwości skupienia się wyłącznie na walce z uzależnieniem. Dodatkową korzyścią jest odseparowanie chorego od czynników środowiskowych, które sprzyjają lub wręcz skłaniają go do sięgania po alkohol. Chorzy leczeni w warunkach ambulatoryjnych najczęściej w trakcie terapii muszą wywiązywać się ze swoich codziennych obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych, co uniemożliwia pełne skupienie się na procesie zdrowienia.
Leczenie w ośrodku najczęściej poprzedzone jest detoksem. Celem detoksu jest odtrucie organizmu z toksycznych związków powstałych w wyniku metabolizmu dużych dawek alkoholu. Detoksykacja pod okiem specjalistów pozwala bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy i przetrwać najcięższe objawy zespołu abstynencyjnego. Następny krok stanowi terapia podstawowa.
Terapia podstawowa jest projektowana adekwatnie do indywidualnych potrzeb i możliwości pacjentów. Niezależnie do przygotowanego przez specjalistę planu leczenie uzależnień od alkoholu opiera się na podobnych założeniach:
Celem terapii jest zmiana schematów myślenia i zachowań, jak również dostarczenie choremu narzędzi do późniejszej walki z głodem alkoholowym i pojawiającymi się pokusami. Dodatkowo, w trakcie terapii chory uczy się jak radzić sobie z życiowymi problemami, bez potrzeby sięgania po alkohol.
Podstawowym środkiem leczenia uzależnień od alkoholu jest psychoterapia. Działania terapeutyczne można jednak uzupełnić o środki farmakologiczne. Leki wspomagają proces oczyszczania organizmu, tym samym pomagając w walce z głodem alkoholowym. Decyzję o uzupełnieniu procesu leczenia o farmakoterapię najczęściej podejmuje się w sytuacji, w której oddziaływania terapeutyczne nie przynoszą zadawalającego efektu. Leki wdraża się również w celu zwiększenia skuteczności terapii w sytuacjach, gdy zły stan zdrowia pacjenta wymaga szybkiego odstawienia alkoholu. Zapoznaj się z naszą ofertą leczenie alkoholizmu w Warszawie w naszym centrum leczenia uzależnień!
Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...
Dowiedz się więcej !Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...
Dowiedz się więcej !Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...
Dowiedz się więcej !Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...
Dowiedz się więcej !