Uwolnij siebie !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Zmień się - warto !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Odkryj świat na nowo !
Daj nam 3 dni ! Przekonaj się czy Nasza oferta jest dla Ciebie !
Hazard jest rozrywką, która dla niektórych osób może przekształcić się w potężną, dewastującą pułapkę, jaką jest nałóg. Uzależnienie od hazardu jest problemem globalnym, który może dotknąć ludzi w różnym wieku, wywodzących się z różnych środowiskach społecznych, niekoniecznie o dużej zasobności portfela. Wyróżniamy cztery główne fazy nałogu. Zobacz, czym się objawiają i jak je leczyć.
Uzależnienie od hazardu nie pojawia się nagle, lecz jest skutkiem podejmowanych przez człowieka działań. Wszystko zaczyna się od zabawy, a potem w wyniku utraty kontroli prowadzi do destrukcji.
W początkowej fazie uzależnienia od hazardu, gracz często postrzega swoją grę jako formę rozrywki i relaksu. Na tym etapie hazard jest uprawiany okazjonalnie, a marzenia o dużej wygranej sprawiają, że gracz jest podekscytowany. Wygrane, choć zazwyczaj niewielkie, wywołują u niego uczucie euforii. Chęć doświadczenia tego dreszczyku emocji staje się coraz silniejsza, co skutkuje coraz większym zaangażowaniem i zwiększaniem stawek.
Gracz w fazie zwycięstw może wydawać się na pozór szczęśliwy, ale jego zaangażowanie w grę i oczekiwania względem wygranej zaczynają rosnąć. To właśnie na tym etapie zaburzona zostaje praca ośrodka nagród w mózgu. Mózg przestaje adekwatnie reagować na bodźce, a potrzeba większego podniecenia i adrenaliny prowadzi gracza do podnoszenia stawek oraz spędzania coraz więcej czasu przy grze.
Faza strat jest następnym etapem rozwoju uzależnienia od hazardu. Gracz zaczyna obstawiać coraz wyższe stawki, co prowadzi do poważnych finansowych strat. W tej fazie hazardzista jest skoncentrowany na zdobywaniu środków finansowych na dalszą grę. Może zaniedbywać swoich bliskich i obowiązki zawodowe, a nawet oszukiwać i kłamać, aby ukryć swoją uzależnienie.
Warto podkreślić, że na tym etapie wielu graczy wciąż wierzy w ogromną wygraną, która ma zrekompensować wszystkie straty. To mylne przekonanie jest jednym z głównych czynników utrzymujących uzależnienie od hazardu. Gracze często wierzą, że muszą tylko jeszcze raz spróbować, aby odzyskać swoje straty i wyjść na prostą.
Kolejny etap uzależnienia od hazardu to faza desperacji. Gracz znajduje się już w poważnych kłopotach finansowych, co może prowadzić do utraty pracy, przestania spłacania wierzycieli oraz odseparowania się od rodziny i przyjaciół. Psychiczne wyczerpanie oraz poczucie winy z powodu ogromnych długów to częste objawy, które mu towarzyszą.
Mimo że gracz może zdawać sobie sprawę z zgubnych konsekwencji swojego uzależnienia, nie jest w stanie przestać grać. Obsesyjna potrzeba dreszczyku emocji jest silniejsza niż zdrowy rozsądek. Zaburzona praca mózgu sprawia, że ośrodek nagród nadal nie reaguje adekwatnie, co skłania gracza do podjęcia coraz bardziej ryzykownych działań, aby osiągnąć pożądane uczucie satysfakcji.
Ostatni etap uzależnienia od hazardu to faza utraty nadziei. Gracz może utracić rodzinę poprzez rozwód lub zerwanie kontaktów z dziećmi. Wpada w spiralę długów, które stają się niemożliwe do spłacenia. W tej fazie niektórzy gracze mogą nawet podejmować próby samobójcze.
Uzależnienie od hazardu jest trudne zarówno dla samej osoby uzależnionej, jak i dla jej rodziny. W tej fazie uzależnienia hazardzista często rozumie, że jego życie jest zrujnowane, ale jest już zbyt pogrążony, aby samodzielnie wyjść z tego błędnego koła.
Leczenie uzależnienia od hazardu wymaga profesjonalnego podejścia i wsparcia. Im później się rozpocznie, tym trudniejsze będzie. Jednak zawsze są szanse na wyjście z nałogu – szczególnie, gdy człowiek jest zmotywowany i trafi do dobrego ośrodka.
Zapoznaj się z naszą ofertą leczenia uzależnienia od hazardu w Warszawie!
Pijąc alkohol oczekuje się korzyści. Relaks, odprężenie, większa...
Dowiedz się więcej !Termin „hazard” wywodzi się od arabskiego słowa „az-zahr” oz...
Dowiedz się więcej !Słowo narkomania pochodzi od greckiego określenia „narke” (odurz...
Dowiedz się więcej !Uzależnienie od leków określa się inaczej mianem lekomanii. Leki n...
Dowiedz się więcej !